احتمال لغو قرارداد اکتیویژن و مایکروسافت وجود دارد –

به دنبال اعلام این خرید، سهام اکتیویژن در ژانویۀ گذشته به 82 دلار صعود کرد؛ اما حالا با اخبار منفی‌ای که در ماه‌های از سوی تنظیم‌کنندگان بازار به گوش رسیده است، شاهد کاهش ارزش سهام تا زیر 73 دلار هستیم. این بدان معنا است که سرمایه‌گذاران نسبت به تایید این معامله شک دارند.

تبلیغات

برخی از تحلیل‌گران و منتقدان باور دارند که انحصاری کردن بازی‌های اکتیویژن به اکوسیستم ایکس باکس، برای آن‌ها بخشی از جذابیت این تصاحب بوده است؛ اگرچه خودشان در چشم عموم چیز دیگری می‌گویند. بیانیه‌های عمومی و مصاحبه‌ها یک چیز هستند و ممانعت برای امضای برگه‎های قانونی حول انحصاری نشدن محتویات چیز دیگری.

مایکروسافت برای مدتی در تلاش بود تا قرارداد 69 میلیارد دلاری خرید اکتیویژن را نهایی کند، اما منابع داخلی اکتیویژن نگران هستند که خود مایکروسافت آن را لغو کند.

برخی از منابع داخلی و تحلیل‌گران شرکت اکتیویژن عقیده دارند که مایکروسافت و اکتیویژن در زمان منعقد کردن این قرارداد، تا به این حد انتظار مقاومت از سوی سازمان‌های دولتی کشورهای مختلف را نداشته‌اند. منابع داخلی متذکر شده‌اند که اگرچه چهرۀ این شرکت‌ها در مطبوعات و در مقابل عموم امیدوارکننده و شجاعانه است، اما در پشت‌پرده بسیار مضطرب هستند و فشار زیادی را از سوی سازمان‌ها متحمل می‌شوند.

دن ایوز (Dan Inves) از شرکت آماری و تحلیلی ود‌بوش (Wedbush) در این باره گفت:

اگرچه رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت، فیل اسپنسر (Phil Spencer)، در مصاحبه‌های خود به این موضوع اشاره دارد که Call of Duty همواره به پلتفرم پلی استیشن خواهد آمد، اما در نامه‌نگاری‌های رسمی مایکروسافت و سازمان‌های تنظیم قرار داد، این شرکت نپذیرفته است که در قالب یک سند معتبر و قانونی، ارائۀ Call of Duty روی پلتفرم پلی استیشن را تضمین کند. به عبارت دیگر، آن‌ها همه‌جا به انتشار محتویات اکتیویژن بلیزارد روی پلی استیشن اشاره می‌کنند، اما به طور رسمی آن را تضمین نمی‌کنند.

تصمیم مایکروسافت مبنی خرید اکتیویژن تماماً به محتویات انحصاری مربوط می‌شود. اگر مایکروسافت مجبور شود که انحصاری شدن بازی‌های این کمپانی را از دست بدهد، مدیران این کمپانی نسبت به مفید بودن خرید اکتیویژن بلیزارد فکر کنند و ممکن است دیگر آن را نپسندند. مایکروسافت اکتیویژن و بازی‌هایش را نمی‌خرد تا شرکت‌های دیگر بتوانند از آن‌ها به همان میزان بهره ببرند.

اگر کمیسیون اروپا، سازمان تنظیم بازار انگلستان و کمیسیون معاملات فدرال آمریکا قرارداد را لغو کنند، مایکروسافت باید هزینه‌ای 3 میلیارد دلاری را بپردازد.


منبع: https://gamefa.com/884346/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%A7/

هم‌اکنون، سازمان‌های تنظیم بازار آمریکا، اروپا و انگلستان، در حال بررسی قرارداد تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت هستند و برخلاف تصورات ابتدایی کاربران مبنی بر این که به احتمال زیاد این خرید تایید می‌شود، به نظر می‌رسد که اطمینان زیادی در کار نیست.