اروپا بررسی عمیق قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن را آغاز کرد + تاریخ اعلام نتیجۀ نهایی


کمیسیون تنظیم بازار اروپا اعلام کرد که از امروز به مدت 90 روز کاری، پروسۀ بررسی عمیق قرارداد خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت آغاز می‌شود.

سازمان نظارت بر بازار اروپا ساعاتی پیش اعلام کرد که رسماً وارد فاز دوم بررسی قرارداد تصاحب اکتیویژن-بلیزارد توسط مایکروسافت شده است. طبق بیانیۀ منتشر شده، نگرانی اصلی کمیسیون مذکور این است که خرید جدید مایکروسافت باعث کاهش رقابت در بازارهای PC و کنسول‌ شود. با این وجود، نگرانی‌های دیگری نیز وجود دارد؛ به عنون مثال، سازمان باور دارد که مایکروسافت می‌تواند در آینده جلوی انتشار بسیاری از محتویات مهم را روی کنسول‌های بازی دیگر بگیرد. از سوی دیگر، سرویس اشتراکی مایکروسافت می‌تواند با این خرید به سطحی برسد که سرویس‌های دیگر توان رقابت را نداشته باشند و یک طرفه شدن بازار سرویس‌ها به وجود آید. به دنبال این موضوع، افزایش قیمت و عدم رقابت به وجود خواهد آمد.

تبلیغات

نگرانی نهایی سازمان تنظیم بازار، این است که خرید مذکور باعث شود رقابت در بازار سیستم‌ عامل‌های PC کاهش پیدا کند. به عبارتی، این کمیسیون معتقد است که ترکیب بازی‌های اکتیویژن بلیزارد با سرویس ابری مخصوص به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت، می‌تواند کاربران را نسبت به خرید PCهایی با سیستم عامل غیر-ویندوز دلسرد کند.

کمسیسون تنظیم بازار اروپا 90 روز کاری را در اختیار خواهد داشت تا رای نهایی خود را صادر کند. به عبارت دیگر، سازمان یاد شده در تاریخ 23 مارس 2023 (3 فروردین 1402) نتیجۀ نهایی بررسی‌ها را اعلام خواهد کرد.


منبع: https://gamefa.com/884498/eu-launches-in-depth-probe-of-microsofts-proposed-activision-blizzard-acquisition/