بتن پلیمری و خواص مکانیکی آن همه چیز در مورد بتن پلیمری استوارسازان

برخی از پلیمرهای تولید شده از طریق فرآیند پلیمریراسیون شامل بتن های پلیمری گوگرد، بتن های باردار، بتن های پلیمری PC و بتن های پلیمر-سیمان هستند. ۵-بکارگیری بتن پلیمری جامد در ساختمان هایی که در معرض عوامل خورنده قرار داشته باشند. بتن پلیمری PC بتنی است که از در متن هم به آن اشاره کردیم و متداول‌ترین نوع بتن پلیمری است که بیشترین استفاده از آن می‌شود.

بتن پلیمری چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

هر چند در هر دو نوع بتن از برخی مواد یکسان استفاده می‌کنند اما نکته حائز اهمیت اینجاست که ترکیبات پلیمری ویژگی‌های متفاوتی را به بتن می‌دهند که این ویژگی‌ها موجب توسعه دانش پلیمری به صورت تخصصی در سراسر جهان گردیده است. علاوه بر این در کاهش وزن، مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف، مقاومت در برابر سایش و خوردگی و غیره نیز مؤثر است. در این مطلب شما با موضوعات زیر آشنا خواهید شد؛ اینکه بتن پلیمری چیست، مزایا و معایب بتن پلیمری کدام است، نحوه ساخت بتن پلیمری به چه شکل است و در نهایت طرح اختلاط بتن پلیمری چه فرمولی دارد.

از جمله پارامترهای مطرح شده می توان به بررسی جذب آب این نوع بتن ها پرداخت. جذب آب حجمی اولیه 10 تا 60 دقیقه ، جذب آب حجمی نهائی 7 روزه ، جذب آب مو… پس از اعمال ملات یا بتن اصلاح شده، باید بر سطح آن با چتایی خیس پوشش داده شود و روی آن یک ورق پلاستیکی قرار داده شود. چرا که مواد طبیعی با سیستم‌های آب رسانی سازگار نبوده و برخی اوقات در زمان هیدراته شدن سیمان قلیایی تداخل ایجاد می‌شود. بتنی که به این حالت ساخته می‌شود، در بسیاری از موارد ضعیف‌تر از بتن‌های معمولی است.

۴- بتن پلیمری تزریقی PIC

تخلخل قدرت مخلوط بتنی را کاهش داده و در نتیجه با کاهش تخلخل، مقاومت آن بیشتر می‌شود. کیدی و همکارانش ترکیبی از چندین اصلاح زیر کار بتن و بتن روکش را تحقیق کرده و نتیجه گرفته اند که فقط زیر کار از نوع MMA (اعم از غوطه ور شده یا تزریق شده) بر اثر جداشدگی ، آسیب ندید و دوام بسیار خوبی در مقابل عمل یخ زدگی از خود نشان داد. در مواردی که هدف اصلی دوام عالی مصالح در برابر سایش، عمل یخ زدگی و تهاجم ناشی از محلول های شیمیایی قوی می باشد، توجه زیاد و ویژه ای به استفاده از PIC شده است. همانطور که انتظار می رود، درزگیری ریز ترک ها و منافذ، تردی ماده را تغییر می دهد. منحنی تنش – کرنش در فشار ، تا حدود ۷۵ درصد بار نهایی، خطی باقی می ماند و میزان انحراف از خطی بودن در هنگام گسیختگی، فقط در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

با توجه به نیاز روزافزون صنایع نسبت به استفاده از متریال های روز دنیا و لزوم کنار گذاشتن بتن های قدیمی، بهترین محصولات بتن پلیمری را با قیمت مناسب قالب بتن تولید کرده ایم. برای ثبت سفارش محصول مدنظر خود می توانید همین حالا اقدام نموده و از مشاوره رایگان کارشناسان ما نیز استفاده کنید. از جمله ویژگی‌های این بتن، سرعت گیرایی آن است و تقریباً یک‌سوم زمانی که یک بتن معمولی سفت می‌شود، بتن پلیمری خود را می‌گیرد. زمان تقریبی سفت شدن یک بتن پلیمری حدوداً 60 دقیقه است به همین خاطر از آن برای برج‌ها، آسمان‌خراش‌ها و سازه‌های بلند استفاده می‌کنند.

  • انتخاب رزین مورد استفاده تا حد زیادی به کاربرد و عواملی مانند مقاومت شیمیایی، آب و هوای محل پروژه، خواص مورد نظر و هزینه بستگی دارد.
  • این شرکت علاوه بر انجام خدمات تخصصی مشاوره‌ای و پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای، اجرای موضوعات تخصصی را نیز در برنامه کاری خود دارد.
  • اتصال دهنده‌های اکریلیک که از مونومرهای اکریلیک ساخته شده‌اند دارای گیرش سریع بوده و در برابر هوازدگی مقاومت بالایی نشان می‌دهند.
  • یکی از بتن های خاصی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بتن پلیمری است.
  • ۱ – نمونه های بتن پلیمری با بایندر اپوکسی و پلی استر ، استحکاک بالاتری دارند .

این بتن با افزودن یک پلیمر یا یک منومر (که بعداً پلیمریزه می شود) به بتن تازه، متشکل از سیمان، سنگدانه و آب، ساخته می شود. شیره لاستیک، آکریلیک و استات وینیل، از موادی هستند که به همراه یک عامل ضد کف مصرف می شوند. خصوصیات بهینه بتن از طریق یک تا سه روز نگهداری مرطوب و پس از آن نگهداری در هوای خشک، حاصل می شود.

چگونه بتن پلیمری بسازیم؟ + کاربرد های آن

بتن پلیمری و خواص مکانیکی آن همه چیز در مورد بتن پلیمری استوارسازان

اما نکته حائز اهمیت اینجاست که ترکیبات پلیمری ویژگی‌های متفاوتی را به بتن می‌دهند. کار با مواد شیمیایی و رزین ها بسیار خطرناک است؛ بنابراین استفاده از ماسک، دستکش و سایر ابزارهای محافظ پوست به شدت مورد نیاز می باشد. در آن زمان بر روی ساختمان هایی که باید رادار نصب می کردند، استفاده از سازه های فلزّی و یا حتّی بتن آرمه ، مشکل ایجاد می کرد، با مسلّح کردن بتن توسّط کامپوزیت های بتنی ، این مشکل برطرف شد. بد نیست بدانیم که معادل فارسی مونومر، تکپار، و معادل فارسی پلیمر، بَسپار است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار