بهترین سریال‌های دلهره‌آور قرن بیست و یکم طبق امتیاز راتن تومیتوز


در قرن بیست و یکم شاهد پخش سریال‌های گوناگون و متنوعی بوده‌ایم که وبسایت راتن تومیتوز در ژانر دلهره‌آور ۱۰ عدد از بهترین‌ها را دسته‌بندی کرده است.

تبلیغات

قرن بیست و یکم را می‌توان زمان تحول و انقلاب تمامی مدیوم‌های سرگرمی خطاب کرد که صنعت سریال و تلویزیون نیز جزو آن بوده و نه تنها شاهد تغییرات چشمیری در فرم روایی مجموعه‌های تلویزیونی بوده‌ایم، بلکه ژانرهای کمتر شناخته شده نیز به مرور گسترش پیدا کرده و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی بر روی آن‌ها صورت گرفته است.

یکی از این ژانرها، دلهره‌آور نام دارد که در قرن بیست و یکم به صورت تمام و کمال متحول شده و برخی از به یاد ماندنی‌ و جذاب‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون حول محور این ژانر ساخته و پرداخته شده است. ژانری که نیازمند بسط داستان بوده و در صورت کوچکترین خطایی، می‌تواند به ناکامی تمام عیار در نزد مخاطبین بدل گردد.

به همین منظور نیز تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به معرفی ۱۰ سریال برتر ژانر دلهره‌آور در قرن بیست و یکمی بپردازیم که بشیترین امتیاز از سوی وبسایت راتن تومیتوز را دریافت کرده‌اند. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

سریال The Walking Dead (مردگان متحرک) با میانگین امتیاز ۷۹

سریال The Walking Dead با دست گذاشتن بر روی آخرالزمان زامبی‌ها،به یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون بدل گشته است.

این مجموعه حول محور پلیسی به نام ریک گرایمز جریان دارد که در حین یکی از ماموریت‌های خود جراحت سنگینی برداشته و در بیمارستان بستری می‌شود. با این حال پس از به هوش آمدن خود را در میان سیل عظیمی از زامبی‌های آدم‌خواری می‌بیند که شرایط را برای او و خانواده‌اش دشوار می‌کنند. The Walking Dead با وجود این که حال به یک دنیای تلویزیونی گسترده بدل گشته که ۲ دستگی عجیبی را بین طرفدارانش ایجاد کرده است اما به عنوان سریالی شناخته می‌شود که موفق شده تا میانگین امتیاز ۷۹ را در وبسایت راتن تومیتوز دریافت نماید.

سریال Zoo (باغ وحش) با میانگین امتیاز ۸۲

سریال Zoo با دست گذاشتن بر روی ایده‌ای به ظاهر کلیشه‌ای موفق شده تا به اثری جذاب و پرمخاطب در مدیوم تلویزیون بدل گردد.

این مجموعه تلویزیونی روایت‌گر تبدیل شدن حیوانات، به موجوداتی بسیار درنده و بی‌رحم است که می‌توانند انسان‌ها را به مرز انقراض بکشانند؛ مسئله‌ای که یک دانشمند را وادار می‌کند تا بر روی آن‌ها تحقیق کرده و دلیل چنین جهش خطرناکی را پیدا کند. سریال Zoo با مطرح کردن این سوال که “چه می‌شد اگر که حیوانات نسبت به انسان‌ها دست بالاتری را پیدا نمایند؟” به موضوعات زیست محیطی جالبی پرداخته و عملاً قدرت انسان‌ها را در زنجیره غذایی به چالش می‌کشد. ایده‌ای مفرح و هیجان‌انگیز که منجر شده تا در وبسایت ران تومیتوز شاهد میانگین امتیاز ۸۲ باشیم.

سریال Ozark (اوزارک) با میانگین امتیاز ۸۲

چه می‌شد که اگر یکی از بهترین سریال‌های پخش شده در طول تاریخ (که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد)، خود تبدیل به منبع الهام ساخت یک سریال جذاب دیگر تحت عنوان Ozark بشود؟

این مجموعه تلویزیونی روایت‌گر زندگی یک برنامه‌ریز مالی شرکت خصوصی به نام مارتی بیرد می‌باشد که به صورت ناگهانی وارد مافیای مواد مخدر شده و مجبور می‌شود تا با جریانات پول‌شویی سر و کله بزند. Ozark ثابت می‌کند که چگونه طبق اصول و قاعده، یک سریال می‌تواند قسمت به قسمت و فصل به فصل پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده و به یکی از زیباترین آثار ژانر دلهره‌آور بدل گردد که مخاطبینش را بی‌وقفه به وجد می‌آورد. موضوعی که سبب شده تا ساخته سرویس نتفلیکس میانگین امتیاز ۸۲ را از سوی وبسایت راتن تومیتوز دریافت نماید.

سریال The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه) با میانگین امتیاز ۸۵

با قاطعیت می‌توان گفت که کمتر سریالی را می‌توان پیدا کرد که به اندازه The Handmaid’s Tale ناامید کننده، دردناک، زجرآور و غیرقابل تحمل جلوه نماید.

این مجموعه در دنیایی جریان دارد که اکثریت جامعه آمریکا تحت کنترل دولتی بی‌رحم درآمده و مردمانش مجبور هستند تا تحت زجرآورترین شرایط ممکن به زندگی بپردازند که زنان، به مانند بردگانی در این جامعه محسوب می‌شوند که هیچ حق و ارزشی برای زندگی خود ندارند. The Handmaid’s Tale به دردناک‌ترین شیوه ممکن نشان می‌دهد که چگونه زنان می‌توانند در یک جامعه مورد بی‌مهری و ظلم قرار گرفته و عملاً به مانند بردگان دنیای مدرن به زندگی عاری از امید و ارزش بپردازند؛ موضوعی چالش‌برانگیز و تاثیرگذار که سبب شده تا این سریال دلهره‌آور و جذاب، میانگین امتیاز ۸۵ را دریافت نماید.

سریال Money Heist (سرقت پول) با میانگین امتیاز ۹۴

سریال غیرانگلیسی زبان Money Heist یکی از آثار نمادین سرقت‌محور و ایستادگی در برابر فسادهای دولتی می‌باشد که تاکنون در تاریخ سینما و تلویزیون به نمایش درآمده است.

این مجموعه تلویزیونی روایت‌گر گروهی از انسان‌های زخم‌خورده از جامعه می‌باشد که دور یکدیگر جمع شده تا بزرگترین سرقت تاریخ کشور اسپانیا را رقم بزنند. سرقتی که توسط یک مغز متفکر هدایت شده و برخلاف پیش‌بینی‌های او، به جنگی تمام عیار میان گروهش و دولت‌مردان فاسد بدل می‌گردد که زمینه‌ساز وقایعی تماشایی و فراموش نشدنی می‌شود. Money Heist با وجود این که کلکسیونی از کلیشه‌های احمقانه می‌باشد اما در استفاده از همین کلیشه‌ها سنگ تمام گذاشته و مخاطبینش را حتی یک قسمت هم خسته نمی‌کند؛ موضوعی که آن را با میانگین امتیاز ۹۴ در وبسایت راتن تومیتوز مواجه کرده است.

سریال Dark (تاریک) با میانگین امتیاز ۹۵

یکی دیگر از آثار غیر انگلیسی زبان این مقاله، اثر جذاب و درگیر کننده Dark نام دارد که برای درک کامل وقایع آن مخاطبینش را مجبور می‌کند تا به حل معماهای بسیار پیچیده‌ای بپردازند.

این سریال جذاب حول محور چند نوجوان جریان دارد که به صورتی غیرقابل توضیح گم شده و هیچ ردی از آن‌ها وجود ندارد. اتفاقی شوکه‌کننده و هولناک که به سفر در زمان منجر شده و به عنوان یکی از پیچیده‌ترین سریال‌های ساخته شده در تاریخ مدیوم تلویزیون شناخته می‌شود که در عین به تصویر کشیدن مفاهیمی چالش‌برنگیز و اجتماعی، ذهن مخاطبین را درگیر کرده و باعث شده تا میانگین امتیاز ۹۵ را در وبسایت راتن تومیتوز دریافت نماید.

سریال Squid Game (بازی مرکب) با میانگین امتیاز ۹۵

نتفلیکس با وجود تمامی کاستی‌ها اما تنها سازنده آثار تلویزیونی این مقاله محسوب می‌شود که ساخت چندین اثر سنت‌شکن و خلاقانه را بر عهده داشته و عموماً بر روی موضوعاتی پر ریسک و چالش‌برانگیز دست می‌گذارد.

یکی از پر سر و صداترین آثار چند سال گذشته مدیوم تلویزیون، Squid Game نام دارد. مجموعه‌ای که حول محور یک مسابقه مرگ‌بار جریان داشته و شرکت‌کنندگان آن که اغلب از قشر فقیر جامعه محسوب می‌شوند، باید سلسله‌ای از مسابقات را پشت سر گذاشته که یا در این راه پیروز شده و یا کشته می‌شوند تا در نهایت آخرین فرد باقیمانده، برنده یک جایزه هنگفت شده و از این مسابقه خارج شود. Squid Game با به چالش کشیدن رقابت میان ثروتمندان و فقیران، روایتی جذاب و سراسر هیجان را تدارک دیده و با میانگین امتیاز ۹۵ در وبسایت راتن تومیتوز مواجه شده است.

سریال Breaking Bad (افسار گسیخته) با میانگین امتیاز ۹۶

سریال Breaking Bad نه تنها به عنوان یکی از برترین ساخته‌های تاریخ مدیوم تلویزیون محسوب می‌شود، بلکه الهام بخش ساخت مجموعه تلویزیونی Ozark نیز بوده است.

این سریال روایت‌گر زندگی مشقت‌بار یک معلم شیمی به نام والتر وایت می‌باشد که از بخت بد روزگار، به سرطان دچار شده و تنها چند ماه با مرگ فاصله دارد. موضوعی که سبب می‌شود تا وی علی‌رغم میل باطنی، به تهیه مواد مخدر روی آورده و به مرور به فردی شرور و بی‌رحم بدل گردد که هیچ خط قرمزی را در پیش خود قائل نمی‌شود. Breaking Bad به زیباترین شکل ممکن نشان می‌دهد که شرایط زندگی چگونه می‌تواند یک انسان ساده و معصوم را به فردی بی‌رحم و خبیث تبدیل کند که برای به دست آوردن ثروت، حتی می‌تواند از جان عزیزترین فرد زندگی‌اش نیز بگذرد. روایتی تاریک و دلهره‌آور که میانگین امتیاز ۹۶ را در وبسایت راتن تومتیوز از آن خود کرده است.

سریال The Last of Us (آخرین بازمانده از ما) با میانگین امتیاز ۹۶

سریال The Last of Us نه تنها طلسم ناکامی‌های اقتباس از بازی‌های ویدیویی را قدرتمنداته پشت سر گذاشت، بلکه به سبب روایت جذاب خود، رکوردهای تلویزیونی بسیاری را نیز به ثبت رسانده است.

این سریال روایت‌گر پخش قارچی هولناک در سراسر جهان می‌باشد که انسان‌ها را به موجوداتی خونخوار و درنده تبدیل کرده و بشریت را به مرز نابودی می‌کشاند. در این بین اما ما شاهد دو غریبه به نام‌های جوئل و الی هستیم که ناخواسته با یکدیگر هم‌سفر شده و به مرور رابطه‌ای پدر و دختری بین آن‌ها شکل می‌گیرید که به وقایعی شوکه‌کننده و تاثیرگذار منتهی می‌شود. ساخته مشترک و تحسین شده نیل دراکمن و کریگ مازن ثابت می‌کند که چگونه می‌توان روایتی درام را از بازیهای ویدیویی به مدیوم تلویزیون انتقال داد و همچنان کیفیت را حفظ نمود؛ مسئله‌ای که سبب شده تا جدیدترین عنوان این مقاله، میانگین امتیاز ۹۶ را از سوی وبسایت راتن تومیتوز دریافت نماید.

سریال Black Bird (پرنده سیاه) با میانگین امتیاز ۹۷

سریال Black Bird یکی از درگیر کننده‌ترین و هیجان‌انگیزترین روایات تاریخ ژانر جنایی و دلهره‌آور را به تصویر می‌کشد که به تجربه‌ای ناب و مثال زدنی برای مخاطبینش بدل شده است.

این سریال روایت‌گر یک زندانی به نام جیمی کین می‌باشد که به حبسی طولانی مدت در زندان محکوم می‌شود. با این حال پلیس فدرال آمریکا به وی پیشنهاد می‌دهد که در ازای دوستی با یک زندانی قاتل زنجیره‌ای و دریاف اطلاعات از وی، حکمش می‌تواند کاهش پیدا کند. مسئله‌ای که به سلسله‌ای از اتفاقات شوکه‌کننده و غیرقابل پیش‌بینی بدل گشته و باعث شده تا سریال Black Bird به تنها مجموعه تلویزیونی قرن بیست و یکم تبدیل شود که میانگین امتیاز ۹۷ را از سوی وبسایت راتن تومیتوز دریافت کرده است.


بهترین سریال نام برده شده در این مقاله از دید شما کدام‌یک می‌باشد؟ آیا سریال The Last of Us لایق چنین بازخوردهای شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی‌ای بوده است؟ دلیل تمایز ژانر دلهره‌آور با باقی ژانرهای مدیوم تلویزوین چه می‌باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کولایدر


منبع: https://gamefa.com/921836/10-best-thriller-tv-shows-of-the-21st-century-ranked-by-rotten-tomatoes/