بیوگرافی کیانو ریوز | آدم‌کش پر فراز و نشیب

در حالی که موفقیت‌های کیانور ریوز قدم به قدم ادامه یافته بود، او در سال 1992 از سوی مجله MTV به عنوان جذاب‌ترین بازیگر مرد جهان شناخته شد که بر سیل طرفدارانش افزود. او در همین سال به رشته موسیقی علاقه‌مند شد و گروه راکی تحت عنوان “داگ‌استار” را پایه‌گذاری کرد که از دوستان نزدیک کیانو ریوز تشکیل شده بود. وی همچنین افتخار همکاری با نام‌های بزرگی همچون گری اولدمن و فرانسیس فورد کاپولا را به واسطه ایفای نقش در فیلم گوتیک Bram Stoker’s Dracula پیدا کرد که به فروش سرسام‌آور 216 میلیون دلار دست یافت. این اثر که منتقدین چندان روی خوشی به سبک بازیگری کیانور ریوز نشان نداده بودند، موفق شد تا 4 نامزدی را در جوایز اسکار به ثبت برساند.

سال 2019 میزبان اتفاقات بزرگی برای این بازیگر بزرگ سینما شد؛ زیرا نه تنها شاهد صداپیشگی جذاب او در قامت یکی از شخصیت‌های انیمیشن Toy Story 4 بودیم، بلکه دنباله جدید جان ویک تحت عنوان John Wick: Chapter 3 – Parabellum مرزهای ژانر اکشن را گسترش داد و اتفاقاتی دیوانه‌وار و فراموش‌نشدنی را بر پرده بزرگ سینما برای مخاطبین به تصویر کشید که حیرت مردم و منتقدین را برانگیخته بود.

با این حال موفق‌ترین تجربه کاری او در دوران جوانی و در سن 24 سالگی به وقوع پیوست؛ جایی که در همکاری با استیون فریزر فیلم Dangerous Liaisons را برای مخاطبین به ارمغان آورد که در سال 1988 موفق به دریافت 7 نامزدی در جوایز اسکار شده و کیانو ریوز را به عنوان یک بازیگر مورد اطمینان و آینده‌دار به جهان معرفی کرد.

با این حال کیانو ریوز مشغول اجراهای مختلفی با گروه داگ‌استار بود تا این که تیلور هاکفورد او را برای ایفای نقش در کنار بازیگرانی همچون آل پاچینو و شارلیز ترون در فیلم ماندگار The Devil’s Advocate برگزید که براساس رمانی به همین نام و به نگارش اندرو نیدرمن مورد اقتباس قرار گرفت. اثری که نجات‌‌بخش سال‌های ناکامی کیانو ریوز بوده و به یکی از ماندگارترین فیلم‌های تاریخ حضور او در سینما بدل شد.

در حالی که کیانو ریوز به گردابی از آثار ناامید کننده و نه چندان پرفروش دچار شده بود، کمپانی فاکس پیشنهاد حضور در دنباله فیلم سرعت تحت عنوان Speed 2: Cruise Control را به وی پیشنهاد داد. او برای حضور در این دنباله خواهان دستمزد 12 میلیون دلاری شد که نه تنها باعث قطع همکاری کمپانی قرن بیستم با او برای مدت 10 سال آینده شد، بلکه سقوط تمام و کمال این دنباله را در نبود ستاره‌اش به همراه داشت که به سبب برخورداری از بودجه‌ای بین 110 تا 160 میلیون دلار، تنها 164.5 میلیون دلار فروش کرد که حتی در بازگرداندن بودجه‌اش نیز ناموفق عمل کرد.

کیانور ریوز در سال 1993 نخستین تجربه نامزدی بدترین بازیگر نقش مکمل در جوایز تمشک طلایی سال را به واسطه ایفای نقش در فیلم Much Ado About Nothing کسب کرد که به طرز عجیبی در ارائه هنر بازیگری‌اش ناتوان عمل کرد و تعجب سینماگران را در پی داشت. او تا سال 1994 در ارائه آثار پرفروش ناتوان ظاهر شد تا اینکه با همکاری ساندرا بولاک فیلم اکشن و تماشایی Speed به کارگردانی یان ده بونت را به ارمغان آورد که 350 میلیون دلار در گیشه فروش کرد و ناکامی‌های کیانور ریوز را به بهترین شکل ممکن پایان داد.

او سرانجام در سال 1986 به واسطه فیلم Youngblood و به کارگردانی پیتر مارکل نخستین تجربه سینمایی خود را رقم زد که فروشی حدود 15.5 میلیون دلار در گیشه تجربه کرد. این فیلم که در جنشواره تورنتو نیز به نمایش درآمده بود، با واکنش مثبت حضار روبرو گشت و هنرنمایی کیانور ریوز نیز مورد ستایش قرار گرفت.

کیانو ریوز سرانجام در سال 2013 نخستین تجربه کارگردانی خود را رقم زد که اتفاق بزرگی برای این بازیگر رو به افول آن دوران محسوب می‌شد. فیلم رزمی و اکشن Man of Tai Chi که با بودجه‌ای 25 میلیون دلاری تهیه شده بود، تنها 5.5 میلیون دلار در گیشه فروش داشت علی‌رغم شکست تجاری تمام عیارش اما تا حدودی مورد استقبال منتقدین قرار گرفت؛ مخصوصاً در جریان جشنواره فیلم کن و چکن که تشویق حضار را در پی داشت. ناامیدی‌های کیانو ریوز در سال 2013 به اوج خود رسید و نوید پایان زودهنگان دوران حرفه‌ای وی را در پی داشت.

با این حال در سال‌های آینده با فیلم‌های چهارم و پنجم از مجموعه جان ویک و همچنین ایفای نقش در فیلک Ballerina و در کنار آنا د آرماس که فیلمی فرعی از مجموعه جان ویک می‌باشد، طرفداران ژانر اکشن را با لحظات دیوانه‌وار و مهیج جدیدی روبرو خواهد کرد. او همچنین وظیفه ساخت و نقش‌آفرینی فیلم کمیک‌بوکی BRZRKR را نیز بر عهده دارد که از کمیکی به نوشته خود کیانو ریوز اقتباس خواهد شد.

مادرش بعدها و در سال 1970 با کارگردان تئاتر، پل آرون ازدواج کرد که این موضوع نیز به جدایی کشیده شد؛ گویی که پاتریشیا تایلور در انتخاب مرد زندگی خود دچار نفرین عجیبی شده بود. با این حال کیانو ریوز و پل آرون رابطه‌ دوستانی خود را حفظ نموده و به سبب این که در سن 9 سالگی شاهد بروز استعدادهای ریوز جوان در نمایش تئاتری از Damn Yankees بودیم، شوهر سابق مادرش پیشنهاد کار در تئاتر شهر پنسیلوانیا را برای وی مطرح نمود.

فیلم 47 Ronin که اقتباسی فانتزی از یک داستان حماسی و تاریخی می‌باشد و توسط فیلم‌نامه نویس ایرانی یعنی حسین امینی تهیه شده بود، علی‌رغم برخورداری از بودجه سنگین 225 میلیون دلاری‌اش، تنها 151 میلیون دلار در گیشه فروش کرد و عملاً شکستی بزرگ را برای کمپانی یونیورسال پیکچرز به همراه داشت که حتی صحنه‌های مبارزه کیانو ریوز نیز نتوانست تا ذره‌ای از بودجه آن را به سازندگانش بازگرداند.

کیانو ریوز دهه 90 را با آثار کوچک و بزرگ مختلفی آغاز کرد که مهمترین آن‌ها دنباله بیل و تد به نام Bill & Ted’s Bogus Journey در سال 1991 می‌باشد که در مقایسه با فیلم نخست، از استقبال کمتری مواجه شد. او همچنین در این سال به ایفای نقش در پروژه‌ My Own Private Idaho به کارگردانی گاس ون سنت که اقتباسی از داستان‌های ویلیام شکسپیر بود پرداخت و تجربه هنری جدید و جسورانه‌ای را برای خود به ارمغان آورد که هنوز هم تماشای آن می‌تواند ذهن مخاطبین را به چالش بکشد.

کیانو ریوز یک دهه آینده را با هنرنمایی در آثاری همچون Thumbsucker ،A Scanner Darkly، Lake House و The Great Warming پرداخت که علی‌رغم نقش‌آفرینی‌های جذابی که او از خود بر جای گذاشته بود اما چندان موفق و ماندگار عمل نکرده و رفته رفته نسبت به اواخر دهه 90 و اوایل 2000 به نامی فراموش شده تبدیل شد.

در پایان می‌توانید لیستی از بهترین نقش‌آفرینی‌های کیانو ریوز در سینما را مشاهده نمایید که تماشای آن‌ها را به طرفداران وی توصیه می‌نماییم.

  • سه‌گانه The Matrix
  • مجموعه فیلم‌های John Wick
  • فیلم Bill & Ted’s Excellent Adventure
  • فیلم Something’s Gotta Give
  • فیلم Speed
  • فیلم Point Break
  • فیلم The Devil’s Advocate
  • فیلم Constantine
  • فیلم Destination Wedding


منبع: https://gamefa.com/898084/%D8%A8%DB%8C%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%B2-%D8%A2%D8%AF%D9%85%DA%A9%D8%B4-%D9%BE%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D9%88-%D9%86/

کیانو ریوز در سال 1991 و به واسطه هنرنمایی در فیلم Point Break به کارگردانی کاترین بیگلو نخستین تجربه گیشه‌محور خود را رقم زد که با فروشی 83.5 میلیون دلاری مواجه شد و عاشقان آثار اکشن و جنایی را با صحنه‌های جذاب و هیجان‌انگیزی به وجد آورد. این پروژه باعث شد تا سینما به پتانسیل او در قامت یک ستاره اثار اکشن پی برده و زمینه‌ساز حضور در یکی از فرانچایزهای فراموش‌نشدنی تاریخ سینما در سال‌های بعد بگردد.

او که از یک خواهر کوچکتر به نام کیم برخودار بود، مادرش را در سفر به نیویورک همراهی نمود و سپس به شهر تورنتو در کشور کانادا نقل مکان کردند. ساموئل نولین ریوز از همان دوران جوانی دچار اعتیاد شد و همین مسئله نه تنها زندگی مشترکش با پاتریشیا تایلور را تمام و کمال نابود کرد، بلکه سبب شد تا در نهایت کیانو از حقایق نسبت به پدرش مطلع شده و او را برای همیشه کنار بگذارد؛ بدین گونه که رابطه پدر و پسری آن‌ها برای همیشه پایان یافت و کیانو ریوز بارها در مصاحبه‌های مختلف از داشتن یک رابطه خونی با ساموئل ابراز انزجار کرده است.

کیانو ریوز که بارها در جریان مصاحبه‌های مختلف فاش کرده بود شخصیت درس‌خوان و محصلی ندارد، سرانجام در سن 17 سالگی و پس از ترک کالج ده‌لا سل مونترال وارد حرفه بازیگری شد. او به سبب دوستی با ناپدری‌اش موفق شد تا جواز ورود به کشور آمریکا را دریافت کرده و به شهر لس‌آنجلس نقل مکان کرد.

با وجود این که طی سال‌های 2015 تا 2016 شاهد آثار متعددی از وی همچون Knock Knock، Exposed و The Whole Truth بودیم اما هیچکدام از آن‌ها با موفقیت چشم‌گیری در نزد مردم و منتقدین مواجه نشده و به سرعت از یادها فراموش شدند. او همچنین نقشی کوتاه ولی در عین حال جذاب را از خود در فیلم The Neon Demon با همراهی ال فانینگ رقم زد که با واکنش‌های کاملاً متفاوتی از سوی منتقدین مواجه شد.

او دهه 2000 را با حضور در آثار معمولی همچون The Replacements و The Watcher آغاز کرد که خیلی زود از یادها فراموش شده و اعتبار چندانی را برای کیانو ریوز به همراه نداشتند. او همچنین در سال 2002 پایان کار گروه داگ‌استار را اعلام کرد؛ گروه راکی که به مدت یک دهه تنها 2 آلبوم را منتشر کرده بودند، برای همیشه به کار خود پایان داده که حرفه موسیقی کیانو ریوز نیز با آن‌ها به اتمام رسید.

سال 2021 و در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا شاهد اکران چهارمین فیلم از مجموعه ماتریکس تحت عنوان The Matrix Resurrections بودیم که با بودجه‌ای 190 میلیون سعی داشت تا آغاز جدیدی را بر این مجموعه رقم بزند. با این حال داستان تکراری، روایت فاقد جذابیت و عدم برنامه‌ریزی کمپانی برادران وارنر باعث شد تا نه تنها فروش این فیلم به 157 میلیون دلار کفایت کند، بلکه پرونده این مجموعه نیز برای همیشه در سینما بسته گردد.

طرفداران بازی Cyberpunk 2077 نیز در محتوای پولی Phantom Liberty می‌توانند باری دیگر شاهد حضور کیانو ریوز در قامت جانی سیلورهند باشند که می‌تواند به وقایعی جدید و هیجان‌انگیز منجر گردد.

همانطور که پیشتر اشاره کرده بودیم، سرانجام موعد مقرر فرا رسید و بزرگترین فیلم تاریخ کارنامه هنری کیانو ریوز توسط خواهران واچوفسکی‌ به نام The Matrix رقم خورد؛ اثری که زمینه‌ساز یک فرنچایز سینمایی چالش‌برانگیز شد و فروشی معادل 467 میلیون دلار را در گیشه سال 1999 به ثبت رساند؛ موفقیتی که عملاً زندگی کیانو ریوز را به قبل و بعد از این اثر بدل کرد.

در حالی که کیانور ریوز مشغول کسب تجربه در اجرای تئاترهای مختلفی همچون The Two Ronnies می‌بود، مادرش به ترتیب در سال‌های 1980 و 1994 دو بار دیگر ازدواج کرد که هر دو بار نیز به طلاق منجر شد. با این حال رابطه گرم او با مادرش ادامه داشت و پاتریشیا تمام تلاش خود را به کار گرفت تا رسم و رسوم مردم بریتانیا که سرزمین مادری‌اش بود را به کیانو بیاموزد. در همین حین نیز او مشغول تحصیل در دبیرستان‌های مختلفی بود که به سبب رفتارهای پرخاشگرانه و زننده‌اش، 4 بار از سوی مدرسه‌های مختلفی همچون مدرسه عالی اِتوبیکو اخراج شد.

هنرنمایی موفق او در این فیلم سینمایی باعث شد تا شاهد نقش‌آفرینی در پروژه‌های نه چندان شناخته شده‌ای همچون The Night Before و The Prince of Pennsylvania در سال 1988 باشیم که همچنان قدرت بازیگری کیانور ریوز تمامی توجهات را به خود جلب کرده و واکنش خبرگزاری‌هایی همچون ورایتی را در پی داشته باشد.

سال 2017 باری دیگر سینما روی خوش خود را به کیانو ریوز نشان داد و شاهد اکران دنباله فیلم جان ویک تحت عنوان John Wick: Chapter 2 بودیم که نه تنها سکانس‌های اکشن جدیدی را برای مخاطبین به ارمغان آورده بود، بلکه فروشی 171 میلیون دلاری را برای این اثر 40 میلیون دلاری رقم زد و ثابت کرد که جان ویک می‌تواند فرنچایز بزرگ جدید سینما لقب بگیرد. عنوانی که کاملاً لایق آن بوده و زندگی حرفه‌ای کیانو ریوز را در سن 55 کاملاً دگرگون نمود.

تنها اثر کیانو ریوز در سال 2022 مربوط به انیمیشن DC League of Super-Pets می‌باشد؛ اثری که او صداپیشگی شخصیت شوالیه تاریکی را بر عهده داشت، با فروش 204 میلیون دلاری، در تلاش برای آغاز یک فرنچایز جدید ناموفق عمل کرد و از برنامه‌های استودیو دی‌سی و کمپانی برادران وارنر کنار گذاشته شد.

تبلیغات

در سال 1989 استیون هرک یکی از نقش‌های اصلی فیلم خاطره‌انگیز Bill & Ted’s Excellent Adventure را به کیانو ریوز پیشنهاد کرد که نه تنها با واکنش مثبت منتقدین روبرو شد، بلکه با فروش 40 میلیونی به موفقیتی بزرگ برای کیانو ریوز در گیسه سینما همراه شد. منتقدین هنرنمایی کیانو ریوز را جذاب و سرگرم‌کننده خوانده و هنر او را مورد ستایش قرار دادند. او در همین سال تجربه همکاری با نامی بزرگ به نام ران هاوارد را در فیلم Parenthood پیدا کرد که اثر موفق دیگری را به کارنامه‌اش افزود و شهرت بیش از پیشی را برایش به همراه داشت.

سال 2020 همچنین میزبان اتفاقی کاملاً جدید و منحصر به فرد برای کیانو ریوز بود. استودیو سی‌دی پروجکت که با ساخت سه‌گانه نقش‌آفرینی The Witcher به شهرت بسیاری در صنعت‌ بازی‌های ویدویی دست پیدا کرده بودند، وظیفه ساخت بازی Cyberpunk 2077 را بر عهده گرفته و کیانو ریوز نیز صداپیشگی مهمترین شخصیت اصلی داستان را بر عهده گرفت. اثری که با وجود نمایش تحسین برانگیز کیانو ریوز، به سبب مشکلات فنی بسیار و ناکامی در ارائه وعده‌های داده شده به یک شکست تمام عیار منجر شد.

کیانو ریوز را می‌توان به عنوان یکی از ستاره‌های بزرگ اکشن سینما خطاب کرد که از محبوبیت بسیار بالایی در نزد مردم برخوردار می‌باشد.

او همچنین در سال 2008 به ایفای نقش در فیلم علمی تخیلی تحت عنوان The Day the Earth Stood Still پرداخت که علی‌رغم تبلیغات پر سر و صدا و فروش 233 میلیون دلاری، چندان اثر قابل اتکایی محسوب نشد و خیلی زود از یادها فراموش شد. او سه سال بعد و در 2011 با الکساندرا گرانت آشنا شد که زمینه‌ساز رابطه عاشقانه آن‌ها پدید آمد؛ زنی که کیانو ریوز به مرور وارد رابطه‌ای جدی با وی شده و هنوز هم در کنار یکدیگر به زندگی مشغول هستند.

پس از آن که در سال 2002 کیانو ریوز از سینما کنار کشیده بود، شاهد دو دنباله فیلم ماترکیس به نام‌های The Matrix Reloaded و Matrix Revolutions در سال 2003 بودیم، آثاری که در تکرار سنت‌شکنی فیلم نخست ناموفق عمل کرده اما همچنان جلوه‌های اکشن جذاب و فراموش‌نشدنی را به تصویر کشیده و به ترتیب 742 و 427 میلیون دلار در گیشه فروش داشتند؛ بدین معنی که تنها در یک سال، کیانو ریوز موفق شد تا با دو دنباله ماتریکس فروشی بالای 1 میلیارد دلار را در گیشه به نام خود به ثبت برساند.

کیانو ریوز در پایان سال 2003 نیز فیلم کمدی و درام Something’s Gotta Give را با همکاری جک نیکلسون به ارمغان آورد که پایانی آرام را برای سال آتشین این بازیگر جوان به همراه داشت. اثری که 266 میلیون دلار فروش را کسب کرده و با نقدهای نسبتاً مثبتی مواجه گشت.

او در سال 1984 نخستین موفقیت‌های حرفه کاری خود را تجربه کرد؛ نخست آن که به عنوان خبرنگار یک برنامه تلویزیونی در شبکه CBC مشغول به کار شد و سپس در همین شبکه وظیفه ایفای نقش یکی از شخصیت‌های سریال Hangin’ In را بر عهده گرفت که سبب شناخته شدن او توسط جامعه هنری آمریکا شد؛ مجموعه‌ای تلویزیونی که بین سال 1981 تا 1987 طی 110 قسمت پخش شد.

کیانو ریوز در پی روند درخشان خود موفق شد تا در سال 1985 اجرای یکی از نقش‌های رومئو و ژولیت را در تئاتر لی پوسلونز بر عهده بگیرد. او در این بحبوحه همچنین وظیفه ایفای نقش در فیلم کوتاه One Step Away و تبلیغات نوشابه کوکا کولا را بر عهده گرفت که شهرتی نسبی را برای وی به همراه داشت.

کیانو چارلز ریوز در تاریخ 2 سپتامبر 1962 (11 شهریور 1341) در شهر بیروت واقع در کشور لبنان چشم به جهان گشود. پدر او ساموئل نولین ریوز یک دو رگه چینی و هاوایی زمین‌شناس و مادرش پاتریشیا تایلور یک طراح مد و لباس بریتانیایی بود که زندگی مشترکشان دوام چندانی نداشته و در سال 1966 و در حالی که تنها کیانو 4 سال سن داشت، شاهد طلاق و جدایی والدینش بود.

سال 1995 شاهد اثری آینده‌نگرانه و سایبرپانکی تحت عنوان Johnny Mnemonic با هنرنمایی کیانو ریوز بودیم که تجربه جدیدی را برای وی به ارمغان آورد و علی‌رغم دریافت نقدهای منفی و تجربه فروش نه چندان جالب توجهی در گیشه اما اثری جدید و تازه در کارنامه هنری کیانو ریوز لقب گرفت. آثار نه چندان موفق او تا سال 1996 جریان داشت تا این که او در همکاری با نام‌هایی همچون مورگان فریمن و ریچل وایس اثر Chain Reaction را پدید آورد که با واکنش‌های ضد و نقیضی از سوی منتقدین روبرو شد.

او تا سال 2018 در آثار گوناگونی به ایفای نقش پرداخت که مشهورترین آن‌ها حضور در فیلم عاشقانه Destination Wedding در کنار وینونا رایدر می‌باشد که به اثری دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز برای مخاطبین بدل گشته است. اثری که قدرت بازیگری کیانو ریوز را در خارج از آثار اکشن به معرض نمایش گذاشت و تحسین منتقدین را در پی داشت.

سال 2020 با دومین دنباله فیلم بیل و تد تحت عنوان Bill & Ted Face the Music برای کیانو ریوز آغاز شد که تنها 6.3 میلیون دلار در گیشه فروش داشت و عملاً این فرنچایز فانتزی و کمدی را با پایان راه خود مواجه کرده بود. او همچنین صداپیشگی یکی از شخصیت‌های انیمیشن The SpongeBob Movie: Sponge on the Run را نیز بر عهده داشت که جامعه کودکان را هدف قرار داده بود و موفقیت آن‌چنانی برای این بازیگر به همراه نداشت.

این ستاره سینما در حالی که سال 2004 را بسیار آرام سپری کرد، در سال 2005 با یکی دیگر از آثار آتشین خود به سینما بازگشت. ایفای نقش در قامت جان کنستانتین و مبارزه با اهریمنان در فیلم Constantine که 231 میلیون دلار فروش کرد و پتانسیل‌های آن در سال 2005 مورد توجه قرار نگرفت؛ اثری که به مرور و مخصوصاً طی یک دهه اخیر مورد توجه سینماگران قرار گرفت و حتی زمزمه ساخت دنباله آن نیز مطرح شده است.

در حالی که سینما آماده خداحافظی زودهنگام با ستاره دهه 90 و 2000 خود بود، چاد استاهلسکی که به عنوان بدلکار آثار شناخته شده سینما به شهرت رسیده بود، در سال 2014 وارد میدان شد و کارگردانی یکی از جذاب‌ترین اثار ژانر اکشن تاریخ تحت عنوان John Wick را بر عهده گرفت که نه تنها زمینه‌ساز یکی از فرنچایزهای تازه‌نفس و پرطرفدار سال‌های اخیر شده است، بلکه بازگشتی شکوه‌مندانه و پرقدرت را برای کیانو ریوز رقم زد که شگفتی سینماگران و منتقدین را در پی داشت.