خرید اکتیویژن توسط ایکس باکس شاید توسط FTC متوقف شود


کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یا همان FTC می‌تواند با طرح یک دعوی قضایی مانع از نهایی شدن خرید اکتیویژن (Activision) و بلیزارد (Blizzard) توسط ایکس باکس شود.

به گفته‌ی منابع وبسایت Politico، رئیس کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یعنی لینا کان (Lina Khan) به دنبال محدود کردن قدرت بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری در جهان است. طبق گزارش منتشر شده در حالی که شکایت FTC از معامله‌ی اکتیویژن و مایکروسافت قطعی نیست، اما بسیاری در این کمیسیون نسبت به این معامله بدبین هستند. در حال حاضر FTC و مایکروسافت به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

در صورت طراح یک دعوی قضایی از سوی FTC، شرایط برای مایکروسافت بیش از پیش پیچیده می‌شود. این شرکت آمریکایی در حال حاضر با سازمان مشابه‌ای در بریتانیا یعنی CMA بر سر همین موضوع مشغول بحث است. شکایت FTC به این معنا خواهد بود که مایکروسافت باید در دادگاه‌های آمریکایی هم موفق به گرفتن تاییدیه برای خرید اکتیویژن شود. انتظار می‌رفت FTC تا پایان نوامبر نظر خود را در مورد این معامله اعلام کند.

کمیسیون اروپایی رسما فاز دوم تحقیقات خود در رابطه با خرید اکتیویژن و بلیزارد توسط مایکروسافت را آغاز کرده است. همان‌طور که انتظار می‌رفت معامله‌ی غول‌آسای 68.7 میلیارد دلاری مایکروسافت و اکتیویژن باعث نگرانی بسیاری شده است. البته تعدیل‌کنندگان بازار در برزیل و عربستان سعودی تا کنون این معامله را تایید کرده‌اند. اما سونی امیدوار است که CMA در بریتانیا مانع از نهایی شدن این خرید شود.

تبلیغات

Politico گزارش داده که مدیر عامل مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا (Satya Nadella) و مدیر عامل اکتیویژن یعنی بابی کاتیک (Bobby Kotick) تا کنون ورقه استشهاد خود را ارائه داده‌اند و در صورتی که FTC نسبت به این معامله اعتراضی دارد، باید تا ماه آینده مخالفت خود را اعلام کند. در گزارش Politico آمده:

نگرانی اصلی FTC نسبت به این معامله این است که خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت می‌تواند باعث بالا رفتن ناعادلانه‌ی ایکس باکس در بازار بازی‌های ویدیویی شود.

چنین نگرانی‌هایی خصوصا در رابطه با فرنچایز Call of Duty از سوی CMA هم مطرح شده‌اند. رئیس بخش بازی‌های ویدیویی مایکروسافت یعنی فیل اسپنسر (Phil Spencer) پیش از این گفته بود که تحقیقات گسترده‌ی تعدیل‌کنندگان بازار امری طبیعی است، اما او هنوز باور دارد که این معامله در نهایت تایید می‌شود.


منبع: https://gamefa.com/889249/ftc-likely-to-file-antitrust-lawsuit-to-block-microsofts-activision-deal-report-claims/