خرید اکتیویژن منصفانه است زیرا پلی‌استیشن پنج برابر ایکس‌باکس بازی انحصاری دارد


برد اسمیت (Brad Smith)، نایب رئیس شرکت مایکروسافت می‌گوید خرید اکتیویژن از آنجایی که به عقیده وی، پلی استیشن تقریباً 5 برابر ایکس باکس از بازی‌های انحصاری برخوردار است، منصفانه خواهد بود.

با توجه به این که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در تلاش به منظور جلوگیری از تایید خرید 68.7 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) توسط مایکروسافت است، ایکس باکس اکنون می‌گوید که بزرگترین خرید در تاریخ صنعت گیمینگ رقابت را افزایش می‌دهد؛ زیرا پلی استیشن در حال حاضر بازی‌های انحصاری بیشتر و سهم بالاتری از بازار کنسول‌ها را در اختیار دارد.

بر اساس گزارش جدید خبرگزاری بلومبرگ (Bloomberg)، برد اسمیت در جلسه سهامداران صحبت‌هایی را مطرح و ادعا کرد که مایکروسافت به FTC قول یک توافق نامه الزام‌آور قانونی را داده است که تضمین می‌کند سری Call of Duty در پلتفرم‌های رقیب از جمله پلی استیشن باقی بماند. بلومبرگ پیش از این گزارش داده بود که مایکروسافت پذیرفته است تا Call of Duty روی سرویس PS Plus قرار و امتیازاتی را برای کمک به تایید این معامله ارائه دهد.

FTC استدلال کرده است که معامله مایکروسافت-اکتیویژن بیزارد ممکن است به رقابت در بازارهای بازی های پویا و سریع در حال رشد متعدد، به ویژه‌ بازی‌های ابری و مبتنی بر اشتراک آسیب برساند. ظاهراً مایکروسافت آخرین پیشنهاد را قبل از رأی گیری FTC به شکایت بر سر این معامله ارائه کرده، بنابراین به نظر می‌رسد که این پیشنهاد FTC را راضی نکرده است.

برد اسمیت دیدگاه FTC را دنیایی توصیف می‌کند که پلی استیشن و ایکس باکس کل بازار را نمایندگی می‌کنند. وی در این باره می‌گوید:

تبلیغات

سونی 70 درصد از بازار و ما 30 درصد آن را در اختیار داریم. بنابراین اولین چیزی که یک قاضی باید تصمیم بگیرد این است که آیا دعوای FTC موردی است که رقابت را ترویج می‌نماید یا در عوض از بزرگترین رقیب در برابر رقابت محافظت می‌کند.

آقای اسمیت ادعا می‌کند که پلی استیشن 268 بازی انحصاری دارد و این درحالی است که ایکس باکس تنها از 50 عنوان انحصاری برخوردار است. هرچند مشخص نیست که این ارقام چگونه محاسبه شده‌اند. با این وجود، نایب رئیس مایکروسافت می‌گوید که یک قاضی باید تصمیم‌گیری کند که آیا رفتن از عدد 59 به 60 آنقدر برای رقابت خطرناک است که او باید از تایید شدن این معامله جلوگیری کند. هر چند منظور صحبت‌های برد اسمیت در خصوص این که چگونه مایکروسافت با خرید اکتیویژن بلیزارد یک بازی انحصاری ایکس باکس را به دست خواهد آورد، مشخص نیست.

چند روز پیش نیز فیل اسپنسر (Phil Spencer)، رئیس ایکس باکس، نظرات مشابهی را مطرح و استدلال کرد که سونی با خرید اکتیویژن مخالف است، زیرا می‌خواهد از سلطه خود در بازار محافظت کند. همچنین فیل اسپنسر در خصوص Call of Duty اظهار داشت که سونی به عنوان بزرگ‌ترین سازنده کنسول در مورد فرنچایزی که ایکس باکس اعلام کرد که به عرضه‌ی آن روی پلی استیشن ادامه می‌دهد، اعتراض می‌کند. از سوی دیگر، رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت ادعا می‌کند که سونی تمایل چندانی برای دستیابی به توافق بر سر خرید اکتیویژن نشان نمی‌دهد.

مایکروسافت و سونی هر دو صحبت‌هایی را مطرح می‌کند که به موقعیت آن‌ها در خصوص خرید اکتیویژن کمک نماید. مایکروسافت تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است خود را بی‌اهمیت جلوه دهد و به طور همزمان تسلط سونی در بازار را به تصویر می‌کشد. در عوض نیز سونی تلاش می‌کند تا از تایید شدن این معامله و به ادعای این شرکت، تبدیل شدن پلی استیشن به نینتندو و خارج شدن آن از رقابت در بازار عناوین شوتر دارای رده‌بندی سنی 18 سال جلوگیری نماید.

نظر شما در خصوص اظهارات نایب رئیس مایکروسافت چیست؟


منبع: https://gamefa.com/895298/%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%B5%D9%81%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/