رتبه‌بندی آثار ساخته شده از کمیک‌های مارول


داستان‌های نوشته شده در دنیای مارول به حدی گسترده و پرتعداد می‌باشد که برای دهه‌های طولانی منجر به ساخت آثار سینمایی و تلویزیونی بسیاری شده است.

با وجود این که اکثر سینماگران، آثار اقتباس شده از داستان‌های مارول را با آغاز دنیای سینمایی مارول در سال 2008 به یاد دارند؛ اما باید گفت که سینما بسیار زودتر و چند دهه پیش از ساخت فیلم Iron Man دست به ساخت پروژه‌های اقتباسی از کمیک‌های مارول زده است که نام برخی از آن‌ها می‌تواند برای شما ناشاخته باشد.

داستان‌های فانتزی و شخصیت‌های ابرقهرمانی مارول به سبب جذابیتی که برای مخاطبین در سنین مختلف دارند، کمپانی‌های فیلم‌سازی را ترغیب نمودند تا دست به ساخت آثار مختلفی از این مجموعه بزنند که هر یک از آن‌ها با واکنش متفاوتی از سمت مردم و منتقدین روبرو شده است. آثاری که یا به سرعت از یاد مردم فراموش شده یا به سبب برخورداری از ویژگی‌های مثبت، هنوز هم توسط طرفداران این استودیو دیده می‌شود.

با توجه به این که شاهد اکران تازه‌ترین فیلم از دنیای سینمایی مارول تحت عنوانBlack Panther: Wakanda Forever هستیم، تصمیم گرفتیم تا به رتبه‌بندی آثار اقتباسی از کمیک‌های مارول در تمام طول تاریخ سینما پرداخته و هر یک از آن‌ها را بررسی نماییم.

پس با ما همراه باشید تا در کنار یکدیگر به لیست بلندبالای آثاری بپردازیم که در طی چند دهه گذشته از کمیک‌های مارول الهام گرفته و خاطرات مختلفی را برای مخاطبین خود رقم‌زده‌اند. توجه داشته باشید که این مقاله از بدترین آثار ساخته شده به سمت بهترین فیلم ساخته شده از مارول رتبه‌بندی شده است.

فیلم Man-Thing

 • کارگردان: برت لنرد (Brett Leonard)
 • سال پخش: 2005

با وجود این که به سبب ساخته شدن فیلم Werewolf by Night شاهد حضور شخصیتی همچون من تینگ در دنیای سینمایی مارول هستیم، اما این موجود عجیب و غریب پیشتر در سال 2005 و طی یک پروژه شکست خورده در سینما حضور پیدا کرد.

فیلم Man-Thing پیش از آغاز دنیای سینمایی مارول به کارگردانی برت لنرد ساخته شد و به منشأ پیدایش این شخصیت مخوف پرداخت که با واکنش منفی منتقدین و سینماگران روبرو شد و خیلی زود نیز با فراموشی مواجه گشت. این پروژه به حدی ناامید کننده و غیرقابل تحمل بود که اصلاً به مرحله اکران جهانی نیز نرسید و حتی خود سازندگان آن نیز می‌دانستند که چه پروژه مبتذلی را ساماندهی کرده‌اند.

فیلم Captain America

 • کارگردان: آلبرت پایون (Albert Pyun)
 • سال پخش: 1990

دنیای سینمایی مارول با تمام کم و کاستی‌هایش در طی 3 فاز نخست خود شخصیت‌های ماندگاری همچون مرد آهنی و کاپیتان آمریکا را به تصویر کشید که با استقبال بی‌سابقه مخاطبین روبرو شد. با این حال حضور این شخصیت برای نخستین‌بار به سال 1990 بازمی‌گردد.

این فیلم ارزان قیمت و سطحی که توسط تهیه‌کنندگی‌ از کشور یوگسلاوی ساخته شده بود، از کارگردانی آلبرت پایون بهره می‌برد. Captain America عملاً هیچ نکته حائز اهمیتی ندارد که بتواند یک مخاطب را جذب نماید و شاید افرادی که عشقی وصف‌نشدنی به شخصیت کاپیتان آمریکا دارند، با صرف نظر از اشکالات متعدد آن بتوانند به تماشای چنین پروژه سخیفی بپردازند.

فیلم Howard the Duck

 • کارگردان: ویلیام هیاک (Willard Huyck)
 • سال پخش: 1986

پیش از آن که در فیلم Guardians Of The Galaxy شاهد اشاره به شخصیت هاوارد اردکه باشیم که سپس در قسمتی از انیمیشن سریال What If او به صورت تمام و کمال برای مخاطب به ارمغان آورده شود، فیلمی اختصاصی حول محور این اردک عجیب و غریب در سال 1986 ساخته شد.

این فیلم علی‌رغم این که Howard the Duck از نام بزرگی همچون جرج لوکاس (George Lucas) به عنوان تهیه‌کننده بهره می‌برد، اما به حدی فاجعه‌آمیز و غیرقابل تحمل است که حتی قشر کودکان نیز به سختی می‌توانستند موضوع جذابی را در این پروژه پیدا نمایند. با قاطعیت می‌توان گفت بهترین اتفاقی که برای شخصیت هاوارد اردکه در سال 1986 رخ داد، این بود که نام این پروژه شکست خورده خیلی زود از یاد سینماگران فراموش شد.

فیلم Fantastic Four

 • کارگردان: جاش ترانک (Josh Trank)
 • سال پخش: 2015

چهار شگفت‌انگیز یکی از گروه‌های بسیار پرطرفدار و مهم در دنیای کمیک محسوب می‌شود که گویا در سینما مورد نفرین واقع شده است.

فیلم Fantastic Four در سال 2015 با این ادعا وارد میدان شد که روایتی تاریک و مدرن را از گروه چهار شگفت‌انگیز به تصویر می‌کشد. پروژه‌ای که از کارگردانی آینده‌دار و گروه بازیگرانی توانا بهره می‌برد، به یک فاجعه تمام عیار تبدیل شد و حتی منجر به ایجاد حواشی و درگیری‌های بسیاری بین تیم ساخت گردید که طرفداران را شوکه نمود و بازخوردها نسبت به Fantastic Four را با جوی منفی روبرو کرد. قطعاً ساختن چنین پروژه آشفته و غیرقابل تحملی هنر بالایی می‌خواهد که در تاریخ سینما بی‌سابقه می‌باشد.

فیلم Elektra

 • کارگردان: راب بومن (Rob Bowman)
 • سال پخش: 2005

هنوز هم جای تعجب دارد که چگونه یک کمپانی که فاجعه‌ای به نام Daredevil را در سال 2003 روانه بازار کرده است، از چنان اعتماد به نفسی برخودار باشد که پروژه‌ای فرعی حول محور آن ساخته و فاجعه‌ای به مراتب بدتر را خلق نماید.

جنیفر گارنر (Jennifer Garner) که هنرنمایی نه چندان جالبی از خود در فیلم Daredevil بر جای گذاشته بود، بازگشت تا روایت تازه‌ای از شخصیت الکترا را ارائه دهد. با این حال داستان پر ایراد، شخصیت‌های پوچ و توخالی و تکرار اشتباهات فیلم Daredevil باعث تا فاجعه سال 2003 با شدتی بیشتر تکرار شده و یکی از مبتذل‌ترین ساخته‌های ژانر ابرقهرمانی پدید بیاید که با بی‌مهری و واکنش تند مخاطبین مواجه شده است.

فیلم Fantastic Four

 • کارگردان: اولی ساسونه (Oley Sassone)
 • سال پخش: 1994

فیلم‌های ساخته شده حول محور گروه چهار شگفت‌انگیز با اقتدار جزو بدترین ساخته‌های ژانر ابرقهرمانی هستند و به طرز عجیبی در این زمینه رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

در سال 1994 قرار بود تا شاهد اقتباسی از داستان‌های Fantastic Four باشیم که به دست اولی ساسونه کارگردانی شده بود. با این حال نسخه نهایی این فیلم به حدی فاجعه‌آمیز و غیرقابل پخش بود که حتی اجازه اکران نیز دریافت نکرد و در نطفه خاموش شد. طبق گزارش‌های منتشر شده، این پروژه فاقد هرگونه عنصر اکشنی بود که بتواند مخاطب را هیجان‌زده نماید و عملاً یک اثر مضحکانه به معنای واقعی بود که در صورت اکران به یک لکه ننگ در تاریخ ژانر ابرقهرمانی تبدیل می‌شد.

تبلیغات

فیلم Fantastic Four

 • کارگردان: تیم استوری (Tim Story)
 • سال پخش: 2005

نخستین اقتباس از گروه چهار شگفت‌انگیز در سینمای مدرن با وجود این که از مهره‌های قدرتمندی در پشت صحنه بهره برده بود، اما روایتی کودکانه و نه چندان جالب را به تصویر کشید که هیچ جذابیتی نداشت.

این فیلم که از بودجه‌ای حدوداً 100 میلیون دلاری استفاده کرده بود، وقایعی بسیار ساده و کودکانه را به تصویر کشید و به هیچ عنوان پروژه درخور نامی برای چنین گروه مهم و تاثیرگذاری در دنیای کمیک نبود. فیلم Fantastic Four در سال 2005 تنهای برای یک‌بار تماشا ارزش داشته و به سرعت از ذهن شما پاک خواهد شد.

فیلم The Punisher

 • کارگردان: مارک گلدبلت (Mark Goldblatt)
 • سال پخش: 1989

نخستین اقتباس سینمایی از شخصیت پانشیر با هنرنمایی دولف لاندگرن (Dolph Lundgren) در ظاهری عجیب، جزو بدترین ساخته‌های اقتباس شده از کمیک‌های مارول لقب می‌گیرد. با صراحت می‌توان گفت که اگر برای زمان خود ارزشی قائل هستید، به هیچ عنوان نباید آن را به پای تماشای The Punisher سال 1989 هدر دهید. فیلمی که فاقد هر گونه جذابیتی بوده و کمتر کسی می‌تواند تماشای آن را به یاد داشته باشد.

فیلم Ghost Rider: Spirit of Vengeance

 • کارگردان: مارک نولدین (Mark Neveldine) و برایان تیلور (Brian Taylor)
 • سال پخش: 2012

هنوز هم جای تعجب دارد که چرا دو فیلم ساخته شده از شخصیت محبوب و مخوف گوست رایدر تا این حد مسخره و غیرقابل تحمل می‌باشد!

علی‌رغم این که فیلم Ghost Rider: Spirit of Vengeance از تیم بازیگری بسیار خوبی بهره می‌برد، اما روایتی کلیشه‌ای داشته و صحنه‌های مبارزه آن نه تنها هیچ جذابیتی ندارد، بلکه در برخی از موارد به شکلی عجیب و غیر قابل تحمل فیلم‌برداری می‌شود که حتی ممکن است تا مخاطبینش را کلافه نماید. Spirit of Vengeance نه به عنوان یک بازسازی و نه به عنوان یک دنباله نمی‌تواند موفقیتی را در نزد هواداران مارول به دست آورده باشد.

فیلم Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

 • کارگردان: تیم استوری
 • سال پخش: 2007

زمانی که می‌گوییم نام فرنچایز چهار شگفت‌انگیز در سینما نفرین شده است، یعنی این که تمام اقتباس‌های سینمایی حول محور این گروه جزو بدترین ساخته‌های کمیک‌های مارول لقب گرفته باشد!

با این وجود Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer شاید بهترین اقتباس سینمایی از گروه چهار شگفت‌انگیز باشد که آن هم از صدقه سر حضور نسبتاً جذاب سیلور سرفر می‌باشد که کل بار داستان را به دوش کشیده است. شخصیت‌های اصلی یکی از یکی فاجعه‌بارتر و شخصیت منفی نیز که از لحاظ اسمی حداقل گالاکتوس لقب گرفته است، یک افتضاح به تام معنا در تاریخ این ژانر می‌باشد که ای کاش هیچگاه به تصویر کشیده نشده بود.

امیدواریم که فیلم Fantastic Four که توسط استودیو مارول در حال ساخت می‌باشد و برای اکران در سال 2025 در نظر گرفته شده است، بتواند روند ناکامی‌های این فرنچایز را در سینما دچار تغییر نماید.

فیلم Ghost Rider

 • کارگردان: مارک استیون جانسون (Mark Steven Johnson)
 • سال پخش: 2007

نخستین اقتباس سینمایی ساخته شده از شخصیت گوست رایدر که نیکلاس کیج (Nicolas Cage) را به عنوان نقش اصلی به مخاطب معرفی می‌نماید، علی‌رغم تمام مشکلات ریز و درشتی که دارد اما نسبت به فاجعه‌ای به نام Spirit of Vengeance یک شاهکار سینمایی محسوب می‌شود.

فیلم Ghost Rider به هیچ عنوان از پتانسیل چنین شخصیت جذاب و قدرتمندی بهره نگرفته و تنها روایتی حول محور شکار موجودات اهریمنی می‌باشد. تنها نکته جالب توجه این پروژه، کارگردانش می‌باشد. مارک استیون جانسون (Mark Steven Johnson) در اقدامی تاریخی و قابل تقدیر، به سبب ساخت پروژه‌هایی نظیر Daredevil، Elektra، Ghost Rider و Ghost Rider: Spirit of Vengeance ثابت کرده که هیچ درکی از کمیک‌های مارول نداشته و با پافشاری بسیار، نام خود را به عنوان بدترین سازنده آثار کمیک‌بوکی در سینما جاودانه کرده است.

فیلم Daredevil

 • کارگردان: مارک استیون جانسون
 • سال پخش: 2003

شخصیت نابینا ولی قدرتمند مت مورداک به هنرنمایی بن افلک (Ben Affleck) موفق شد تا در سال 2005 نخستین اقتباس سینمایی خود را صاحب شود که به یک پروژه پرحاشیه و فراموش شدنی بدل گشت.

جای تعجب دارد که چگونه مارک استیون جانسون پروژه‌ای را هدایت کرده که هیچ نکته مثبتی نمی‌توان در آن پیدا کرد. از روایتی سطحی گرفته تا هنرنمایی‌های مبتدیانه و جلوه‌های ویژه نه چندان جذاب، فیلم Daredevil به مانند کلاس درسی برای کارگردانان ژانر ابرقهرمانی می‌باشد تا از اشتباهات پرتکرار آن درس گرفته تا از تکرار چنین فاجعه‌ای پرهیز نمایند.

فیلم Punisher: War Zone

 • کارگردان: لکسی الکساندر (Lexi Alexander)
 • سال پخش: 2008

استودیو سینمایی مارول در نخستین پروژه خود به سراغ ساخت اقتباسی از شخصیت پانیشر به نام Punisher: War Zone رفت که مجموعه‌ای از اشتباهات فاحش و عجیب و غریب را برای مخاطبین به ارمغان آورد.

مشکل بزرگی که گریبان‌گیر این پروژه شده بود و در کمال تعجب هنوز هم استودیو مارول بر استفاده از آن پافشاری دارد، اضافه کردن عنصر کمدی به وقایع داستانی می‌باشد. شاید بتواند لحن کمدی برای شخصیت‌هایی همچون ثور و محافظین کهکشان را با رغبت تحمل کرد، اما برای شخصیتی جدی و بی‌رحمی همچون پانیشر به مانند یک توهین غیرقابل بخشش می‌باشد که نتیجه‌ای جز فاجعه در پی نخواهد داشت.

فیلم The Punisher

 • کارگردان: جاناتان هنزلی (Jonathan Hensleigh)
 • سال پخش: 2004

اقتباس سال 2004 از شخصیت پانیشر علی‌رغم این که از اشتباهات کمتری نسبت به باقی آثار نام برده شده بهره می‌برد، اما هنوز هم در روایت داستانی درخور نام این شخصیت ناتوان می‌باشد.

رویارویی توماس جین (Thomas Jane) و جان تراولتا (John Travolta) که می‌توانست به یک اتفاقی تماشایی و هیجان‌انگیز در سینما بدل گردد، اما به سبب روایتی غیرمسنجم و پراشتباه، شدیداً کلیشه‌ای از آب درآمده و مخاطب را تا پایان راه خسته می‌کند. فیلم The Punisher سال 2004 را می‌توان به عنوان فرصتی از دست رفته خطاب کرد که می‌توانست زمینه‌ساز مجموعه فیلمی تماشایی و پرطرفدار منتهی شود. با این حال اشتباهات پرتکرار افراد پشت صحنه باعث شد تا شاهد یکی از بدترین ساخته‌ها از کمیک‌های مارول در طول تاریخ سینما باشیم.

فیلم Blade: Trinity

 • کارگردان: دیوید اس. گویر (David S. Goyer)
 • سال پخش: 2004

با وجود این که مجموعه بلید با ساخت فیلم Blade II توسط گی‌یرمو دل تورو (Guillermo del Toro) بسیار آینده‌دار و پرپتانسیل جلوه کرده بود، اما به سه‌گانه‌ای فاجعه‌آمیز ختم شد که خیلی زود نیز از یادها فراموش شد.

در اصل اتفاقی که منجر به سقوط فیلم Blade: Trinity در نزد طرفداران شد را می‌توان به گردن شخص دیوید اس. گویر انداخت. او با نویسندگی فیلم Blade II سبب خلق اثری تماشایی و زیبا شد که نظر مخاطبین این شخصیت را جلب نمود؛ با این حال نشستن او بر روی صندلی کارگردانی به یک فاجعه عجیب و غریب تحت عنوان Blade: Trinity ختم شد و باعث گشت تا بینندگان با تمامی المان‌های جذابی که مجموعه بلید را پدید آورده بودند، خداحافظی نمایند.

فیلم X-Men: The Last Stand

 • کارگردان: برت لتنر (Brett Ratner)
 • سال پخش: 2006

فرنچایز سینمایی مردان ایکس در زمانی آغاز به کار کردند که ژانر ابرقهرمانی به مانند امروز شناخته شده و محبوب نشده بود. با این حال فیلم‌های اول و دوم بسیاری تماشایی و جذاب پدید آمده و طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب نمودند.

با این حال کمپانی فاکس به سبب عجلگی و یک‌دندگی با تغییر کارگردان موجب شد تا تکمیل سه‌گانه این فرنچایز سینمایی به یک فاجعه ختم شود. X-Men: The Last Stand با کنار گذاشتن تمامی المان‌های جذاب فیلم‌های نخست و بهره‌گیری از روایت کلیشه‌ای، اثری زشت و مبتذل را پدید آورد و اصلی‌ترین عنصر نابودی آن نیز استفاده از شخصیتی بود که در فیلم قبلی کشته شده بود و بازگشت او به عنوان شخصیت شرور فیلم جدید به هیچ عنوان نمی‌توانست روایتی منسجم و کافی را برای تکمیل این سه‌گانه رقم بزند.

فیلم X-Men Origins: Wolverine

 • کارگردان: گوین هود (Gavin Hood)
 • سال پخش: 2009

یکی از نقاط قوت سه‌گانه مردان ایکس، هنرنمایی هیو جکمن (Hugh Jackman) در قامت ولورین بود که تبدیل به یکی از نقش آفرینی‌های ماندگار ژانر ابرقهرمانی در سینما شده است.

محبوبیت این بازیگر و شخصیت ولورین باعث شد تا کمپانی فاکس دست به ساخت اثری اختصاصی برای وی بزند که منجر به ساخت فاجعه‌ای به نام X-Men Origins: Wolverine شد. این فیلم نه تنها آغازگر نابودی خط زمانی فیلم‌های مردان ایکس بود، بلکه از جلوه‌های ویژه‌ای بهره می‌برد که برای سال 2009 عملاً توهین‌آمیز می‌باشد. عجیب است که تیم سازنده این پروژه چگونه اجازه اکران فیلمی ناتمام و پرایراد را صادر کرده و به هیچ عنوان از عواقب آن ترسی به دل راه نداده بودند.

فیلم Morbius

 • کارگردان: دنیل اسپینوزا (Daniel Espinosa)
 • سال پخش: 2022

یکی از تازه‌ترین پروژه‌های ساخته شده که از کمیک‌های مارول الهام گرفته و به فاجعه‌ای عجیب و غریب منتهی شده است، Morbius نام دارد که ناکامی‌های جرد لتو (Jared Leto) در ژانر ابرقهرمانی را ادامه داده است.

این پروژه سینمایی که قرار بود تا دنیای سینمایی مرد عنکبوتی را گسترش بدهد، تمام پتانسیل بازیگری جرد لتو و شخصیت موربیوس را هدر داد و به اثری فاجعه‌آمیز و مورد تنفر تبدیل شد. Morbius به سبب مدت زمان کم خود به هیچ عنوان نمی‌تواند روایت مناسبی را ارائه دهد و به همین دلیل نیز تمامی شخصیت‌ها و وقایع نیمه‌کاره و بدون هیچ منطقی در فیلم به تصویر کشیده شده است. کمپانی سونی پیکچرز که سال‌ها در تلاش است تا دنیای سینمایی ابرقهرمانی خود را شکل بدهد، آنقدر فکر نشده و از روی عجله وارد میدان شده که تک تک پروژه‌هایش به شکست منجر می‌شود.

فیلم Blade

 • کارگردان: استیون نورینگتون (Stephen Norrington)
 • سال پخش: 1998

نخستین فیلم از سه‌گانه شخصیت بلید که در سال 1998 اکران شده بود، برای نخستین‌بار شخصیت خون‌آشام و تاریک مارول را وارد سینما کرد که در جلب نظر بینندگان چندان موفق عمل نکرد.

با وجود این که وسلی اسنایپس (Wesley Snipes) در قامت بلید بسیار تماشایی و جذاب ظاهر شده بود، اما به سبب مشکلات متعددی که گریبان‌گیر این پروژه شده بود، روایتی نه چندان جذاب به ارمغان آورده شد که باعث شده تا رتبه این فیلم در بین آثار ساخته شده از کمیک‌های مارول چندان جایگاه مناسبی نداشته باشد. با این حال فروش سرسام‌آور Blade در آن دوران منجر به خلق یک دنباله جذاب و تماشایی شد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

فیلم Spider-Man 3

 • کارگردان: سم ریمی (Sam Raimi)
 • سال پخش: 2007

با وجود این که سم ریمی (Sam Raimi) با ساخت دو فیلم از شخصیت مرد عنکبوتی، انقلابی را در ژانر ابرقهرمانی پدید آورده بود، اما دخالت‌های نابجای کمپانی سونی پیکچرز باعث شد تا آخرین فیلم از این سه‌گانه به پروژه‌ای درهم ریخته و منفور بدل گردد.

با وجود این که Spider-Man 3 در سال 2007 فروشی بالغ بر 890 میلیون دلار را رقم زد، اما منجر به اشتباهات زیادی شد که کار سم ریمی را با این فرنچایز برای همیشه پایان داد. پایان‌دهنده سه‌گانه نخست مرد عنکبوتی به سبب استفاده از شخصیت‌های پرتعداد و روایتی نصفه و نیمه در ادامه روند دو فیلم قبلی ناکام ماند و پایانی ناامید کننده را برای مرد عنکبوتی توبی مگوایر (Tobey Maguire) رقم زد و باعث شد تا طرفداران این شخصیت نفرتی بی حد و اندازه نسبت به دخالت‌ها و تصمیمات نابجای کمپانی سونی پیدا نمایند.

فیلم The New Mutants

 • کارگردان: جاش بون (Josh Boone)
 • سال پخش: 2020

فیلم The New Mutants در جهان مردان ایکس جریان داشت و جاش بون در نظر داشت تا برای نخستین‌بار روایتی ترسناک و غیرمنتظره را از جهش یافته‌ها بر پرده سینما به تصویر بکشد.

با این حال دخالت‌های کمپانی فاکس و سپس فروش این کمپانی به دیزنی در کنار مشکلات متعدد تیم پشت صحنه باعث شد تا نه تنها پتانسیل The New Mutants تمام و کمال نابود شود، بلکه آن‌قدر پروسه ساخت طولانی‌ای را پشت سر گذاشت که بسیاری از طرفداران مارول از پخش چنین پروژه‌ای عملاً بی‌اطلاع بوده‌اند. این فیلم می‌توانست تا داستان موجودات جهش یافته‌ها را به شکلی جدید بازگو کرده و اثری قابل ستایش را برای مخاطبین به ارمغان بیاورد که نتیجه‌ای جز شکست و فراموشی در پی نداشت.

منبع: هالیوود ریپورتر

Ezio Auditore da Firenze


منبع: https://gamefa.com/885869/all-70-marvel-movies-ranked-worst-to-best/