قدرت خام X از PS5 بیشتر است

در حال حاضر حدود دو سالی از عرضه‌ی ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 می‌گذرد. با وجود اینکه بسیاری از بازی‌ها در چند سال اخیر به صورت میان نسلی عرضه شده‌اند، اما توسعه‌دهندگان قادر بوده‌اند تا خود را با سخت‌افزار نسل نهم آشنا کنند و در مورد توانایی‌های آن چیزهای زیادی را یاد بگیرند.

البته در مجموع تفاوت زیادی بین سخت‌افزار پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس وجود ندارد، اما هر کدام در زمینه‌هایی برتری‌های کوچکی نسبت به یکدیگر دارند. برای مثال روی کاغذ پردازنده‌ی گرافیکی ایکس باکس سری ایکس با 52 هسته‌ی پردازشی و قدرت خام 12 ترافلاپسی از پردازنده‌ی گرافیکی پلی استیشن 5 با 36 هسته‌ی پردازشی و قدرت خام 10.28 ترافلاپسی بهتر است.

به خاطر سرعت کلاک بالاتر، پلی استیشن 5 به ما مزیت مستقیم و سریع‌تری را نسبت به نسل قبل ارائه می‌دهد. در حالی که قدرت خام ایکس باکس سری ایکس بیشتر است، اما استفاده از آن دشواری‌هایی را به همراه دارد. با این حال به نظرم در بلندمدت توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود تا از ایکس باکس سری ایکس عملکرد بهتری را دریافت کنند.

هر چه بیشتر وارد نسل نهم می‌شوند، تعداد بازی‌های میان نسلی کاهش پیدا می‌کنند. پس بالاخره قادر خواهیم بود تا استفاده‌ی کامل بازی‌های جدید از قدرت سخت‌افزارهای نسل نهمی را مشاهده کنیم. آیا این منجر به استفاده‌ی بهتر توسعه‌دهندگان از سخت‌افزار ایکس باکس سری ایکس نسبت به پلی استیشن 5 خواهد شد؟ باید منتظر ماند و دید.

با این حال به گفته‌ی کارگردان فنی استودیوی KT Racing، سرعت کلاک بالاتر هسته‌های پردازشی پلی استیشن 5 (2.23 گیگاهرتز در مقایسه با 1.825 گیگاهرتز روی ایکس باکس سری ایکس)، باعث شده تا توسعه‌دهندگان بتوانند به صورت آسان‌تری نسبت به نسل قبلی از قدرت این سخت‌افزار جدید استفاده کنند:

کارگردان فنی استودیوی KT Racing و بازی WRC Generations یعنی آقای Benoit Jacquier به تازگی در مورد سخت‌افزار ایکس باکس سری ایکس در مقایسه با پلی استیشن 5 صحبت کرده است.

تبلیغات

بازی WRC Generations در حال حاضر برای پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس/اس، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پلتفرم PC در دسترس است.


منبع: https://gamefa.com/896027/xbox-series-xs-raw-gpu-performance-is-better-than-ps5s-but-harder-to-exploit-wrc-generations-dev/