مایکروسافت قصد دارد فروشگاه نرم‌افزاری جدید برای اندروید و iPhone منتشر کند

مایکروسافت و اپل به مدت چند سال بر سر چگونگی کارکرد بستر ابری ایکس باکس در گوشی‌های iPhone درگیری داشتند. مایکروسافت ادعا می‌کرد که قوانین اپل برای برنامه‌های موجود در App Store باعث می‌شود که این شرکت نتواند خدمات ابری خود را از طریق یک برنامه‌ی واحد در iPhone ارائه دهد. در نتیجه، مخاطبان مجبور می‌شوند از طریق مرورگرها به این سرویس دسترسی پیدا کنند که به ضعف عملکرد این بستر منجر می‌شود. اپل نیز توضیح داد که از عمد این سرویس را محدود نمی‌کند، بلکه قوانین این شرکت از این قرار است که تمامی بازی‌ها باید جداگانه در این فروشگاه لیست شوند؛ رویکردی که برنامه‌ی Kindle شرکت آمازون (Amazon) نیز چیزی مشابه به آن را هم‌اکنون دارد.

تبلیغات

مایکروسافت هم‌اکنون با نهادهای نظارتی آمریکا، اروپا و بریتانیا در جدال است، زیرا این نهادها نگرانی خود را در قبال احتمال بر هم خوردن نظم رقابتی بازار در پی خریداری شدن شرکتی عظیم چون اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) توسط مایکروسافت ابراز کرده‌اند؛ به خصوص که در یک طرف این قرارداد شرکتی قرار دارد که مجموعه‌ای پرطرفدار چون Call of Duty را صاحب است و در طرف دیگر، شرکتی است که کنسول‌های ایکس باکس را تولید می‌کند.

پیش از کنفرانس سالانه‌ی بازی‌سازان در سان فرانسیسکو (Game Developers Conference) که این هفته برگزار می‌شود، فیل اسپنسر (Phil Spencer) در مصاحبه‌ای اعلام کرد:

انتظار می‌رود که اتحادیه‌ی اروپا قوانین جدیدی که دو شرکت گوگل (Google) و اپل (Apple) برای مشارکت با سایر شرکت‌ها به جهت استفاده از فروشگاه‌های نرم‌افزارشان در پلتفرم‌های موبایل خود نیازمند رعایتشان هستند، را در قالب بخشی از مصوبه‌ی بازارهای دیجیتال تا مارس ۲۰۲۴ اعلام کند.

سونی، تولیدکننده‌ی کنسول‌های پلی استیشن، نیز دیگر مخالف تأیید شدن این قرارداد است. با این حال، اسپنسر ادعا می‌کند که این خرید رقابت را در «بزرگ‌ترین پلتفرم بازی‌ها» یعنی گوشی‌های هوشمند افزایش می‌دهد. هم‌اکنون، برخی از نهادهای ضدانحصار، فعالیت گوگل و اپل در این بستر را مصداق انحصار دو فروشنده (duopoly) در توزیع بازی‌ها و سایر نرم‌افزارها می‌دانند.

دنبال دستیابی به موقعیتی هستیم که بتوانیم ایکس باکس و محتوای تولیدی خودمان یا همکاران ترد پارتی‌مان را به دارندگان پلتفرم‌های مختلف که خواهان تجربه‌ی بازی‌ها هستند، عرضه کنیم. در حال حاضر نمی‌توانیم این خدمات را به گوشی‌های موبایل ارائه دهیم، اما قصد داریم در مسیر ساخت جهانی گام برداریم که در آن، این دستگاه‌ها نیز از چنین قابلیتی برخوردار هستند.

فیل اسپنسر

تبلیغات


منبع: https://gamefa.com/922324/%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%82%D8%B5%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7/

در صورت نهایی شدن خرید اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)، مایکروسافت تا سال آینده فروشگاهی جدید برای نرم‌افزارهای اندروید و iPhone راه‌اندازی خواهد کرد.