معرفی فیلم Thirteen Lives | ابرقهرمانان دنیای واقعی

فیلم Thirteen Lives که برگرفته از رویدادی واقعی می‌باشد، یکی از آثار هیجان‌انگیز ولی کمتر شناخته شده امسال بوده است.

تبلیغات

در اواسط داستان شاهد حضور 3 غواص دیگر نیز هستیم که گل سرسبد آن‌ها هریس با هنرنمایی جوئل اجرتون می‌باشد. بازیگری توانا که از اواسط فیلم وارد ماجرا شده و از همان زمان تمامی توجهات را به سمت خود جلب کرده و به نوعی نمایش را با هنرنمایی جذابش به نام خود ثبت نام می‌کند. این 5 تن با به خطر انداختن جان خود و ساعت‌ها غواصی در دالان‌های کشنده یک غار قدیمی، قهرمان‌های واقعی دنیای هستند که به تسخیر شخصیت‌های شنل‌پوش فانتزی در سینما و تلویزیون درآمده است.

در شامگاه سال 2018 نیروی ویرانگر طبیعت اتفاقی مهلک را در کشور تایلند رقم زد که جان 13 انسان بی‌گناه را تا مرز نابودی پیش برد و به مدت 18 روز زندگی آن‌ها و هزاران نفر از انسان‌های دیگر را درگیر خود کرد. مسئله‌ای که ران هاوارد را وادار کرد تا دست به ساخت اقتباسی از این رویداد بزند.

منبع: هالیوود ریپورتر


منبع: https://gamefa.com/896774/thirteen-lives-review-ron-howards-thai-cave-rescue-film-is-tense-but-dutiful/

ران هاوارد را می‌توان به عنوان یکی از پر فراز و نشیب‌ترین کارگردانان تاریخ سینما خطاب کرد که در عین کارگردانی بدترین فیلم‌های سینمایی چند دهه اخیر، دست به ساخت برخی از به یاد ماندنی‌ترین آثار تاریخ سینما نیز زده است که تحسین منتقدین و بینندگان را در پی داشته است.

اگر که از دیدن Thirteen Lives لذت کافی را برده‌اید و طرفداران آثار بقامحور هستید، تماشای آثار زیرا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • فیلم 127 Hours محصول سال 2010
 • فیلم The Impossible محصول سال 2012
 • فیلم The 33 محصول سال 2015
 • فیلم Deepwater Horizon محصول سال 2016
 • فیلم In the Heart of the Sea محصول سال 2016

فیلم Thirteen Lives کار خود را با زندگی بسیار ساده و پر از امید این 13 نفر آغاز کرده و سپس با نمایش فضای دلگیر کننده و وحشتناک از ابرهای سیاه خشمگین ما را وارد داستانی درگیر کننده و چالش‌برانگیز می‌کند که موضوع انسانیت را به نوعی جدید برای مخاطب تعریف می‌نماید.

عملیات نجات با حضور دو تن از بازیگران بزرگ هالیوود یعنی ویگو مورتنسن در نقش ریک و کالین فارل در نقش جیمز آغاز می‌شود که سعی دارند تا مکان این 13 نفر را در غاری بسیار طولانی، تنگ، خطرناک و وحشتناک پیدا نمایند. نکته جالب توجه در آغاز این ماجرا، نگاه بدبینانه و گاه تحقیرانه ارتش تایلند به این 2 خارجی می‌باشد که در هر کشوری ممکن است به وقوع بپیوندد. با این حال ناکامی غواص‌های نیروی دریایی ارتش تایلند آن‌ها را مجبور می‌کند تا کنار کشیده و به افراد میدان‌دیده فرصت کافی بدهند.

این مسئله سبب می‌شود تا کشور تایلند از سراسر جهان طلب کمک کرده و غواص‌های حرفه‌ای از کشورهایی همچون استرالیا، آمریکا، بریتانیا و حتی چین وارد میدان شده و برای یافتن این 13 نفر تلاش کنند. با این حال دو غواص بریتانیایی پس از گذشت حدود 10 روز موفق می‌شوند تا با نهایت مشقت این 13 نفر را در حالی که هیچ امکاناتی برای زنده ماندن در اختیار ندارد را پیدا نمایند.

ران هاوارد با همکاری نویسندگانی همچون ویلیام نیکلسون و دان مک فرسون داستانی را به تصویر کشیده که در نمایش وقایع نجات، نگرانی‌های خانواده این 13 نفر و هماهنگی‌های صورت گرفته بین ارتشیان و دولت‌مردان کشور تایلند و تیم‌های نجات تعادلی تحسین برانگیز را رقم زده است. درامی که به مانند یک مستند آغاز شده و رفته رفته به یک رویارویی هیجان‌انگیز بین انسان و طبیعت تبدیل می‌شود.

در نهایت باید گفت که طرفداران آثار برگرفته از رویدادهای واقعی و بقا لحظاتی فراموش‌نشدنی و بسیار جذاب را با فیلم Thirteen Lives تجربه خواهند کرد و روابط بین انسان‌ها و انسانیت آن‌ها فرای ملیت و نژادی که دارند، می‌تواند ذهن و احساسات مخاطب را به چالش بکشد. ران هاوارد با همکاری برخی از بازیگران بزرگ سینما موفق شده تا یکی از دلهره‌آورترین وقایع چند سال اخیر دنیا را به شیوه‌ای تحسین برانگیز و تماشایی به تصویر بکشد که حتی یک دقیقه نیز شما را خسته نخواهد کرد.

آخرین ساخته او که Thirteen Lives نام دارد و امسال در دسترس مخاطبین قرار گرفته است، نه تنها به عنوان یکی از بهترین ساخته‌های کارنامه هنری ران هاوارد محسوب می‌شود، بلکه با قاطعیت یکی از زیباترین و تماشایی‌ترین آثار سینمایی سال 2022 می‌باشد که علی‌رغم مدت زمان 147 دقیقه‌ای خود، اما یک ثانیه هم شما را خسته نخواهد کرد.

انسان در طول چند هزار سال گذشته تمام دریا، زمین و آسمان را تحت کنترل خود درآورده و ضرباتی جبران‌ناپذیر را به طبیعت روی زمین وارد کرده است؛ با این حال نیروی غیرقابل کنترل طبیعت ثابت کرده که هر زمان که خروش پیدا کند، هیچ انسانی با هیچ تکنولوژی تاب رویارویی با آن را نداشته و تسلیم این نیروی ویرانگر زمین خواهد شد.

پیدا کردن آن‌ها اما قسمت راحت ماجرا می‌باشد؛ زیرا این 13 نفر بدون مصرف هیچ آب و غذایی بسیار ضعیف شده و توانایی شنا را از دست داده‌اند. این مسئله سبب می‌شود تا 3 غواص دیگر نیز وارد میدان شده و تیمی 5 نفره، یکی از غیرممکن‌ترین و شوکه‌کننده‌ترین عملیات‌های نجات تاریخ بشریت را بر عهده گرفته و وقایعی سراسر استرس‌زا و هیجان‌انگیز را رقم می‌زنند.

ورود آن‌ها به این غار مصادف می‌شود با بارش بی‌وقفه بارانی که تمام راه‌های ورودی این غار چند کیلومتری را مسدود کرده و این 13 نفر مجبور می‌شوند تا به انتهای آن فرار کرده تا بلکه بتوانند جان خود را نجات دهند. با این حال بارش باران چندین روز به طول انجامیده و نه تنها تیم‌های نجات کشور تایلند حتی در رسیدن و پیدا کردن این 13 نفر موفقیتی حاصل نمی‌کنند، بلکه سطح آب این غاز در حال افزایش بوده و خطر کمبود اکسیژن یا غرق شدن آن 13 نفر در آب داخل غار نیز مطرح می‌شود.

یکی از مسائلی که قاعدتاً در چنین آثاری بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، شرایط دشوار عملیات نجات می‌باشد؛ مخصوصاً که این عملیات در دالان‌های بسیار تنگ و تاریک از غاری بسیار قدیمی رخ داده باشد. سایومبهو موکدیپرام که به عنوان فیلم‌بردار این پروژه شناخته می‌شود، در همکاری با راه هاوارد موفق شده تا برخی از زیباترین سکانس‌های ژانر بقا را به تصویر کشیده و عملاً مخاطب را در وسط ماجرا بین دالان‌های این غار چند کیلومتری قرار دهد که دارندگان کلاستروفوبیا را می‌تواند حسابی به چالش بکشد.

فیلم Thirteen Lives براساس رویدادی واقعی در کشور باران‌خیز تایلند به تصویر کشیده شده است. در سال 2018 یک گروه 12 نفره از نوجوانان تیم فوتبال محلی به همراه مربی‌شان وارد یک غاز به نام لوآنگ در پارک جنگلی کوه‌های دوی نانگ نان در استان چیانگ ری در کشور تایلند می‌شوند. اتفاقی که چند ساعت بعد تمام جهان را در شوکی بزرگ فرو خواهد برد.

این فیلم که اقتباسی از رویدادی واقعی می‌باشد، یکی از فیلم‌های ناب سینمای امسال بوده که در کمال تاسف آن‌طور که می‌بایست دیده نشده و در میان آثار پر زرق و برق سینمای هالیوود نادیده گرفته شده است. به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم تا به معرفی این فیلم تأثیرگذار، هیجان‌انگیز و بسیار زیبا بپردازیم.

 • نام فیلم: Thirteen Lives
 • نام فیلم به فارسی: سیزده زندگی
 • کارگردان: ران هاوارد
 • نویسندگان: ویلیام نیکلسون و دان مک فرسون
 • بازیگران: ویگو مورتنسن، کالین فارل و جوئل اجرتون
 • مدت زمان: 147 دقیقه
 • سال پخش: 2022