معرفی چند شبیه ساز جهت تجربه‌ی عناوین انحصاری روی موبایل و کامپیوتر


در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به چند شبیه ساز یا Emulator برای کامپیوتر و موبایل که به شما اجازۀ تجربۀ بازی‌های زیادی را می‌دهند.

عناوین انحصاری، بازی‌هایی هستند که به صورت اختصاصی برای یک پلتفرم به خصوص طراحی شده‌اند و خب، بسیاری از ما ممکن است به آن پلتفرم دسترسی نداشته و بخواهیم اثری انحصاری را تجربه کنیم.

برای مثال، Red Dead Redemption 1 از آن آثاریست که گیمرهای PC همواره خواهان تجربه‌اش بوده‌اند و به دلیل انحصاری بودن این اثر به کنسول‌های نسل هفتم، هیچ‌گاه نتوانستند آن را تجربه کنند. حال باید گفت که امروزه، تجربه‌ی آثار انحصاری روی PC یا حتی عناوین قدیمی‌تر روی تلفن‌های هوشمند، چندان هم یک رویا نیست.

Emulatorها یا همان شبیه‌سازها، نرم افزارهایی هستند که ساخته شده‌اند تا این محدودیت‌ها را تا حد مطلوبی کاهش دهند. امروز قرار است تا چند مورد از محبوب‌ترین و بهینه‌ترین شبیه‌سازهای منتشر شده را به شما معرفی کنیم.

1- Dolphin Emulator جهت تجربه‌ی عناوین Wii و GameCube در موبایل و PC

شبیه‌ساز Dolphin, یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین شبیه‌ساز‌های منتشر شده برای پلتفرم موبایل به شمار می‌رود. این شبیه‌ساز امکان تجربه‌ی آثار انحصاری کنسول Nintendo Wii و GameCube را به راحتی برای شما ایجاد می‌کند.

حتی به کمک این شبیه‌ساز، می‌توانید آثار محبوبی چون Legend of Zelda ocarina of time و حتیNeed for Speed Most Wanted 2005 و Call of Duty MW3 را روی تلفن همراه خود اجرا کنید. برای تجربه‌ی تعداد بسیاری از این بازی‌ها، نیازمند گوشی پرچمدار یا خیلی قدرتمندی نیستید؛ با این حال، پیشنهاد می‌کنم تنها در صورتی که یک گوشی پرچم‌دار در اختیار دارید، اقدام به نصب آثار سنگین و به خصوص بازی‌های Wii روی موبایل خود کنید.

این شبیه‌ساز، یک نسخه‌ی مخصوص به PC نیز دارد و اگر تلفن‌همراه شما توانایی اجرای بازی‌های کنسول Wii را نداشت، می‌توانید آن‌ها را روی کامپیوتر شخصی خود اجرا کنید.

قابل ذکر است که این شبیه‌ساز از کنترلر پشتیبانی می‌کند و اگر نمی‌تواند با کنترلر شبیه‌سازی شده روی صفحه‌ی موبایل خود بازی‌ها را تجربه کنید، می‌توانید از کنترلر استفاده کنید. این شبیه‌ساز به صورت رایگان قابل دانلود و در دسترس است و می‌توانید خیلی راحت به فروشگاه پلتفرم موبایل خود سر زده و آن را دانلود کنید.

2- PPSSPP جهت تجربه‌ی عناوین PSP در پلتفرم موبایل

تبلیغات

کنسول PSP، همواره یک پلتفرم دستی بسیار محبوب و خاطره‌انگیز در نزد گیمر‌ها بوده‌ است. بازی‌هایی چون God of War: Ghost of Sparta و Metal Gear Solid: Peace Walker از عناوین فوق‌العادۀ PSP به شمار می‌روند.

خبر خوب آن است که یک تلفن‌همراه متوسط، می‌تواند به روانی اکثر بازی‌های این کنسول را برای شما اجرا کند و صرفا تنها پیش‌نیاز شما، شبیه‌ساز رایگان PSSPP خواهد بود. این شبیه‌ساز بسیار قدرتمند و بهینه است و می‌تواند گوشی شما را به راحتی به یک PSP تبدیل کند.

تمام بازی‌های منتشر شده روی کنسول PSP از فرنچایزهای God of War ،GTA ،Metal Gear Solid و غیره، تست شده‌اند و اکثرا روی تلفن‌های همراه میان‌رده، نرخ فریم 30 تا 60 را خروجی می‌دهند. این شبیه‌ساز نیز از کنترلر پشتیبانی می‌کند. می‌توانید این Emulator را که به صورت رایگان در اختیار کاربران موبایل قرار گرفته است، همین حالا دانلود، و از تجربه‌ی آثار PSP لذت ببرید.

3- ePSXe جهت تجربه‌ی عناوین PS1 در پلتفرم موبایل و PC

ePSXe یکی از قدیمی‌ترین و بهترین شبیه‌سازهای طراحی شده برای تجربه‌ی آثار PlayStation 1 روی کامپیوتر به شمار می‌رود. جالب است بدانید که یک نسخه‌ از این Emulator برای پلتفرم موبایل نیز در دسترس قرار گرفته است و می‌توانید خیلی راحت، تلفن خود را به PS1 تبدیل کنید.

قطعا بازی‌هایی چون Crash Bandicoot ،Metal Gear Solid ،Tekken 3 و ده‌ها بازی خاطره‌انگیز دیگر، کماکان در سال 2022 جذاب هستند و خب چه ایده‌ای بهتر از تجربه‌ی این آثار روی موبایل؟ این شبیه‌ساز از کنترلر پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با اتصال یک کنترلر معمولی به موبایل خود، بازی‌ها را تجربه کنید.

4- Xenia جهت تجربه‌ی عناوین Xbox 360 در پلتفرم PC

Xenia دسترسی به بازی‌های ایکس باکس 360 را برای شما فراهم می‌کند. Xenia در بسیاری از موارد، نسبت به RPCS3 که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم بهینه‌تر است و بی‌اشکال‌تر عمل می‌کند.

برای مثال، Xenia تجربه‎‌ای بسیار روان‌تر را از Red Dead Redemption 1 به مخاطب ارائه می‌دهد و در حال حاضر، بهترین راه برای تجربه‌ی این اثر روی پلتفرم رایانه‌های شخصی است. همچنین طرفداران سری Gears of War نیز می‌توانند نسخه‌های دوم و سوم این سری محبوب را به کمک شبیه‌ساز مذکور تجربه کنند.

5- RPCS3 جهت تجربه‌ی عناوین PS3 در پلتفرم PC

RPCS3، شبیه‌سازی است که برای اجرای بازی‌های کنسول PS3 روی کامپیوتر طراحی شده. البته لازم به ذکر است که این Emulator نیازمند یک سیستم قدرتمند برای اجرای بازی‌های انحصاری مانند The Last of Us و یا God of War 3 است و حتی با وجود فراهم کردن چنین سیستمی، تجربه‌ی چندان سالمی از این بازی‌ها برای شما به ارمغان نمی‌آید.

با این حال، برخی از عناوین خوب نسل هفتم، به کمک این شبیه‌ساز قابل تجربه هستند و اگر به سیستم قدرتمندی مجهز هستید، پیشنهاد می‌دهم که از این شبیه‌ساز برای اجرای عناوین کنسول PS3 استفاده کنید. این کنسول، توانایی اجرای سری بازی LittleBigPlanet، برخی نسخه‌های Metal Gear و حتی Demon Souls را دارد.

6- YUZU جهت تجربه‌ی عناوین Nintendo Switch در PC

YUZU، عملا بهترین شبیه‌ساز منتشر شده از کنسول سوییچ تا به امروز است و به جرات می‌توانم بگویم که اکثر عناوین کنسول سوییچ (البته در صورتی که نیازمند استفاده از امکانات جوی‌کان‌ها نباشند) را اجرا می‌کند. برای مثال، به راحتی و با استفاده از یک سیستم متوسط، شما می‌توانید بازی‌هایی چون Super Mario Odyssey و یا The Legend of Zelda: Breath of the Wild را با رزولوشن بالا و نرخ‌فریم 60 تجربه کنید و عملا، از کنسول نینتندو سوییچ بی‌نیاز شوید.

این شبیه‌ساز را به همه‌ی کاربرانی که از طرفداران بازی‌های نینتندو و کنسول سوییچ هستند پیشنهاد می‌کنم و اگر تا به حال نتوانسته‌اید آثار بزرگ این کنسول را تجربه کنید، دریافت این شبیه‌ساز برای شما یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود!

7- PCSX2 جهت تجربه‌ی عناوین Ps2 در PC

Ps2 را شاید بتوان موفق‌ترین کنسول ساخته شده توسط سونی نامید. خیلی از ما، با این کنسول خاطرات بسیاری داریم. بازی‌های زیادی از جمله، نسخه‌های مختلف TMNT ،Shadow of the Colossus ،God of War و Metal Gear Solid 3 بر روی این کنسول منتشر شده است.

PCSX2، به شما این قابلیت را می‌دهد که خیلی راحت، این آثار را روی یک کامپیوتر بسیار متوسط اجرا و تجربه کنید. این شبیه‌ساز قابلیت‌های بسیاری دارد و به راحتی می‌تواند خاطرات بسیاری را به کمک این آن زنده کرد. پیشنهاد می‌دهم که این شبیه‌ساز را امتحان کنید و از تجربه‌ی آثار نوستالژی قابل اجرا روی آن، حسابی لذت ببرید.


در آخر، بد نیست به چند نکته اشاره کنم:

  • در این مقاله سعی شد تا بهترین شبیه‌سازهای موجود که توسط نویسنده تست شده‌اند را به شما عزیزان معرفی کنیم و طبیعتا، Emulatorهای بسیار زیادی برای شبیه‌سازی کنسول‌های مختلف، طراحی شده‌اند. شما می‌توانید با کمی جست‌وجو، تعدادی از این شبیه‌سازها را بیابید و آثار نوستالژی کنسول‌های قدیمی چون آتاری، میکرو، سگا و … را تجربه کنید.
  • یک نکته‌ی بسیار مهم در هنگام استفاده از این نرم‌افزار‌ها وجود دارد و آن چیزی نیست جز بررسی اصالت سازندگان Emulator. برای مثال، PCSX4 که به عنوان شبیه‌ساز کنسول PS4 منتشر شده بود، یک نوع دروغ مجازی بود و به هیچ عنوان، نصب این شبیه‌ساز و امثال آن، توصیه نمی‌شود. مراقب سوء استفاده‌ی افراد سودجو باشید و بدانید که تعداد بسیاری از تبلیغات منتشر شده در اینباره، مثل شبیه‌ساز کنسول PS4 یا Xbox 360 برای اندروید و امثالهم، 100 درصد کلاهبرداری بوده و غیرممکن هستند.
  • یکی از سوالاتی که همواره درباره‌ی Emulatorها مطرح می‌شود، قانونی بودن استفاده از آن‌ها است. طبق قوانین، استفاده از این شبیه‌سازها کاملا قانونی بوده و صرفا در صورت سوء استفاده از آن‌ها، این عمل غیرقانونی به شمار می‌رود.
  • در لیست بالا، RPCS3 و Xenia، به سخت‌افزار بسیار قدرتمندی احتیاج دارند و صرفا در صورتی از این دو شبیه‌ساز استفاده کنید، که از سیستم خوبی برخوردار باشید. البته این موضوع را هم نباید فراموش کنید که برای هر یک از این شبیه‌سازها، لیستی به نام Compatibility منتشر شده است که طبق آن، بازی‌ها به 4 دسته‌یPlayable، In-game ،Intro و در نهایت Black screen تقسیم می‌شوند.
  • پیشنهاد می‌کنم تا صرفا عناوین Playable را روی شبیه‌سازها اجرا کنید و از اجرای آثار In-game پرهیز کنید. این آثار (مثلا Last of us برای RPCS3) روی شبیه‌سازها دچار باگ و کرش‌های ناگهانی و بسیاری می‌شوند و خب این مسئله چندان جالب نیست.

خب این هم از بهترین شبیه‌سازهای عرضه شده تا به امروز. آیا شما هم تجربه‌ی استفاده از Emulatorها را دارید؟ با استفاده از شبیه‌سازها، کدام اثر انحصاری را توانستید اجرا کنید؟


منبع: https://gamefa.com/883523/best-emulators-on-pc/