نقد و بررسی بازی Humanity؛ علوم اجتماعی در قالب پازل

لازم به ذکر است که تمامی این قابلیت‌ها در تمامی مراحل در دسترس نیستند و چالش از آن جایی شروع می‌شود که بدانید گاهی محدودیت استفاده از این Skill ها را خواهید داشت و یا این که در برخی از مراحل تنها قابلیت جهت دادن به انسان‌ها وجود دارد و باید با استفاده از این منابع محدود پازل‌های بازی را حل کنید.

Humanity را می‌توان یکی از عجیب و غریب‌ترین بازی‌های منتشر شده در سال جاری دانست. با نقد و بررسی این بازی همراه گیمفا باشید.

در بخش گرافیکی، بازی ظاهر ساده اما جالبی دارد. درواقع شاهد یک تجربه‌ روان هستیم که تعداد بسیار زیادی از انسان‌های بی‌گناه (!) را به تصویر می‌کشد که در آسمان به پرواز در می‌آیند و در این بین قاب‌های شدیدا بامزه و بعضا جالبی را خلق می‌کند.

۲ حالت دیگر برای تجربه‌ بازی وجود دارد که حالت اول برای تجربه‌ بخش واقعیت مجازی بازی به شمار می‌رود و حالت دوم بخش Creation نام دارد که بازیکن با استفاده از آن می‌تواند وارد یک ادیتور مپ شده و به شکلی روان و ساده مراحل جدیدی را خلق کرده و آن را با دیگر بازیکنان به اشتراک بگذارد. وجود چنین بخشی در بازی می‌تواند منجر به خلق مراحلی فوق‌العاده و سرگرم‌کننده شود و این مورد را می‌توان یکی از قسمت‌های جالب Humanity دانست.

در ابتدا، این سبک از ترک‌های موسیقی ساده‌ توجه را به خود جلب می‌کند و با حال و هوای مرموز بازی تطابق دارد، اما به مرور زمان چرخه‌ تکرار این سبک خاص از موسیقی و ترک‌های محدود آن خسته‌کننده می‌شود و بازیکن را اندکی زده می‌کند که شاید این اتفاق به دلیل تیم محدود و یا بودجه‌ کم بازی رخ داده باشد.


اما مهم‌ترین بخش بازی، گیم‌پلی آن به شمار می‌رود که به شخصه من را خیلی به یاد برنامه‌نویسی و طراحی الگوریتم می‌اندازد و احتمالا سازندگان نیز از نرم‌افزارهای یادگیری برنامه‌نویسی و مواردی چون اسکرچ برای ساخت این بازی الهام گرفته‌اند.

در واقع می‌توان گفت که وجود یک روایت کوتاه، اما جالب توجه و تفکر برانگیز از سوی اثری متمرکز بر پازل، می‌تواند یک نقطه‌ مثبت به شمار برود چرا که مدام ذهن مخاطب را بازی می‌دهد و شما علاوه بر آن که مشغول حل کردن پازل‌های موجود در روند بازی هستید، همواره در تلاش هستید تا داستان را هم کشف کنید و این حرکت بسیار قابل احترام است.

در طول بازی، پورتال‌هایی وجود دارند که انسان‌ها به صورت دسته‌ جمعی از آن خارج می‌شوند و یک مسیر مستقیم را بدون اختیار ادامه می‌دهند. حال شما باید در نقش سگ نگهبان، با هدایت این مردم، آن‌ها را به سمت نور هدایت کرده و با دسته دسته کردن، فدا کردن، و یا دادن فرمان‌های حرکتی مثل پرش، سبک شدن و یا استفاده از موانع مختلف مسیر را برای آن‌ها هموار کنید.