نقد و بررسی بازی Pentiment؛ قتل و خرافات

استودیوی آبسیدین اینترتینمنت (Obsidian Entertainment) بدون شک یکی از بهترین تیم سازندۀ بازی‌های نقش‌آفرینی است. این استودیو در ادوار مختلف، همواره محصولات باکیفیتی را روانه بازار کرده است. از Fallout New: Vegas بگیرید تا Outer Worlds، این استودیو نه تنها در ساخت محصولات باکیفیت موفق عمل می‌کند، بلکه از نظر کمیت نیز همواره تیم موفقی بوده است.

متاسفانه یا خوشبختانه، بازی موسیقی‌های متن زیادی در اختیار ندارد و اکثر بازی، به شنیدن صدای محیط خلاصه می‌شود. هرچند این موضوع ایراد بزرگی نیست، اما گاهی احساس می‌کنید که خلاء موسیقی در داستان، از تاثیرگذاری آن می‌کاهد و آسیب زیادی به روایت می‌زند. هنوز مشخص نیست که آیا آبسیدین تعمدا از ساخت موسیقی برای بازی دست کشیده یا نه، اما واقعیت این است که جای خالی ترانه‌های کلاسیک و سنتی به وضوح در تک تک نقاط بازی احساس می‌شود. این ایراد جایی خود را نشان می‌دهد که دیالوگ‌های بازی نیز صداگذاری نشده‌اند و سکوت مطلق می‌تواند گاهی شما را افسرده کند.

بازی را نمی‌توان یک عنوان گیم‌پلی‌محور خطاب کرد، چرا که همه چیز در Pentiment به اشاره، کلیک و انتخاب دیالوگ خلاصه می‌شود. به عبارتی، بازی نه تنها یک عنوان ماجراجویی کلاسیک است، بلکه در ژانر Interactive Storytelling قرار می‌گیرد. همه چیز در Pentiment با داستان آمیخته و کنترل شما بر روایت و وقایع بازی حیرت‌انگیز است. هر تصمیمی که می‌گیرید می‌تواند جهت روایت و وقایع را به طور کامل تغییر دهد، همین موضوع باعث می‌شود بیشتر و بیشتر در بازی غرق شوید.

این بازی روی Xbox Series S تجربه و بررسی شده است


منبع: https://gamefa.com/888142/%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-pentiment%D8%9B-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D9%81%D8%A7%D8%AA/

در بازی Pentiment، می‌توانید سرگذشت خود را بنویسید و در کتاب‌های تاریخی جاودانه شوید. اینبار شما نویسنده و مورخ هستید. سازندگان در بازسازی محیط‌های تاریخی به خوبی عمل‌ کرده‌اند و حس اروپای قبل از رنسانس، به خوبی انتقال می‌یابد. مشکلاتی مانند حق و حقوق اجتماعی پایین زنان، فقر، خرافات دینی و قدیس بودن کلیسا‌ها، به خوبی در داستان و طراحی محیط قابل مشاهده است. به عبارتی دیگر، داستان‌گویی محیطی نیز در Pentiment نقشی اساسی ایفا می‌کند.

شما در نقش شخصیت Andreas Maler به ماجراجویی در محله Tassing می‌پردازید، یک نقاش که دور دنیا سفر می‌کند. او در یک کلیسا مشغول به کار است و قصد دارد با کسب شرایطی مطلوب، به حل کردن پرونده‌‌ای مرموز و جنایی که سایه ترسناکی روی شهر انداخته است، بپردازد. به عبارتی، شما کارآگاهی در قامت یک نقاش هستید. پی بردن به گذشته، حال و آینده شخصیت اصلی، کاملا برعهده شماست و باید با انتخاب‌هایی که در بازی انجام می‌دهید، از آن‌ها پرده‌برداری کنید.

گرافیکی که بازیکن را یاد رمان‌های تصویری کلاسیک می‌اندازد، در هرچه بیشتر غرق شدن شما در جهان بازی تاثیرگذار است. فعالیت‌های شما صرفا به انجام دادن کارهای جدی خلاصه نمی‌شود. از ساده‌ترین کارهایی که می‌توان در محیط بازی انجام داد، نوازش سگ‌ و حیوانات مختلف است. به عبارتی، Pentiment نه تنها یک بازی یکنواخت نیست، بلکه یک بازی زنده و پویاست که هر لحظه‌اش می‌تواند حس جدیدی را به شما القا کند.

تبلیغات

برای آزادی عمل بالای بازی، می‌توانم Pentiment را به Disco Elysium، یکی از بهترین بازی‌های مستقل تاریخ، تشبیه کنم. همین آزادی عمل بالا، اصلی‌ترین عاملی است که شما را پشت بازی نگه می‌دارد. نه تنها این، بلکه آزادی عمل، ارزش تکرار بازی را هم بالا می‌برد. امکان ندارد در اولین تجربه خود از بازی، تمام سرنخ‌ها را پیدا کرده و به نتیجه برسید.

از ویژگی‌های مثبت دیگر داستان، شخصیت‌پردازی منحصر به فرد و فوق‌العاده هرکدام از NPC‌ها است. هرکدام از شخصیت‌ها مشکلات، دغدغه‌ و اخلاقیات خاص خود را دارند که این موضوع می‌تواند در حل شدن پرونده جنایی، مفید یا مضر باشند. حرکت و جستجو در محیط بازی Pentiment، به ساده‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. از آنجا که با یک زاویه دوربین دو بعدی طرف هستیم و تمام حرکات در مسیرهای مستقیم انجام می‌شوند، امکان گم شدن در محیط بازی وجود ندارد.

کنترل کامل شهر در اختیار راهبه و کشیش‌هاست، برای همین نفوذ در قشر مربوطه می‌تواند در حل پرونده به شما کمک کند. کلیسا یک شخص به‌نام Piero را مقصر اصلی قتل‌ها می‌داند، اما شخصیت شما مخالف این اتهام است.

هرچند Pentiment یک بازی نقش‌آفرینی است، اما سیستم سطح‌بندی، ذخیره آیتم و حتی شخصی‌سازی خاصی در بازی وجود خارجی ندارد. اصلی‌ترین المان نقش‌آفرینی بازی، همان سیستم انتخاب دیالوگ است که تمام تمرکز بازی روی آن قرار دارد. بازی حدود 20 ساعت گیم‌پلی متنوع دارد که به ده‌ها راه و شاخه متفاوت ختم می‌شود. به عبارتی، تجربه Pentiment چندین تجربه 20 ساعته است که هرکدام با دیگری فرق دارند.