نقد و بررسی بازی Persona 5 Royal؛ جذاب‌ترین سارقین گیمینگ

در نسخه‌ی رویال، شخصیت اصلی معروف به جوکر یک Grappling Hook نیز در اختیار دارد که با آن می‌تواند به نقاط مختلفی در قلعه میانبر بزنید و ساعات سپری شده برای اکتشاف در قلعه‌ها را کاهش دهد. همچنین برای از دست نرفتن میزان پیشروی شما در قلعه‌ها، اتاق‌هایی به عنوان Save Room وجود دارد که می‌توانید بازی را در هر طبقه ذخیره کنید. با این حال، امکان ذخیره‌ی بازی در نقاط دیگر وجود ندارد. دیگر تغییرات مربوط به جست‌وجو در قلعه‌ها نسبت به نسخه‌ی اصلی، وجود Will Seedها در قلعه‌ها است. هر قلعه شامل سه عدد Will Seed بوده که توسط دشمنی نسبتا قدرتمند محافظت می‌شود. با بدست آوردن هر یک از آن‌ها، آیتم جذابی به دست می‌آورید و با آزادکردن تمام آن‌ها در یک قلعه، یک پاداش قدرت به تمام اعضای پارتی اضافه خواهد شد.

گیم‌پلی بازی گسترده‌ترین بخش آن بوده و البته عمیقاً به داستان آن هم گره خورده است. در واقع بازی Persona 5 Royal یکی از بهترین آثاری است که می‌توان هم‌سو بودن مفهوم داستان و گیم‌پلی را در آن دید و این دو بخش هیچ‌گونه تضادی با یکدیگر ندارند. گیم‌پلی بازی از 3 بخش مبارزات در قلعه‌ها، Mementos و جست‌وجو در آن‌ها، اکتشاف در محیط سندباکس و انجام فعالیت‌های مختلف در سطح شهر و در نهایت عمیق‌تر کردن روابط با اعضای تیمتان و انتخاب درست دیالوگ‌ها تشکیل می‌شود. هر یک از این بخش‌ها نیز جزئیات زیادی دارند که تا حد امکان در این مقاله به ذکر و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

سرانجام بازی مورد انتظار Persona 5 Royal به همراه بهبودهای متعدد برای Xbox و گیم پس نیز منتشر شد. با نقد و بررسی این عنوان همراه گیمفا باشید.

انجام فعالیت‌های مختلف در سطح شهر، تنوع مناسبی دارد و با گذشت چند ساعت از بازی کاملا برای انتخاب فعالیت‌های خود آزاد خواهید بود. به پایان رساندن هر قلعه 21 روز زمان دارد که بسیار بیشتر از بازۀ مورد نیاز است و می‌توانید در خلال آن به فعالیت‌های خود نیز بپردازید. همچنین در نسخه‌ی رویال نسبت به نسخه‌ی اصلی، زمان بیشتری برای انجام فعالیت دارید و دیگر بازی شما را مجبور به خواب در ساعات پایانی شب (به جز اوقاتی که از قلعه بازگشته‌اید) نمی‌کند. همچنین زمان بیشتر و آزادتری جهت گذراندن وقت با دوستان خود خواهید داشت.

این بازی روی Xbox Series S تجربه و بررسی شده است


منبع: https://gamefa.com/881366/persona-5-royal-review/

دوستانی که در بازی پیدا می‌کنید، باعث مشهور شدن بیشتر و بیشتر گروه شما با نام Phantom Thieves می‌شود و عبارتی نام گروه شما در سرتاسر مدرسه و شهر پراکنده خواهد شد. برخلاف آنچه تصور می‌کنید، این اشخاص صرفا جهت بیشتر شدن افراد همراه شما و متنوع شدن مبارزات به واسطه‌ی قابلیت‌های متنوع هر شخص، به بازی اضافه نشده‌اند؛ بلکه هر کدام از اعضای تیم شما شخصیت خاص خود را دارند و می‌توانید با تمام آن‌ها به مکان‌های مختلف در بازی بروید و رابطه‌ی خود را با آن‌ها عمیق‌تر کنید. روابط شما با اشخاص مختلف در گیم‌پلی بازی تاثیر مهمی داشته و حتی در پایان بازی هم تاثیر خود را نشان می‌دهد و اصلا تزئینی نیست. همچنین دو شخصیت Kazumi و Takutawa به بازی اضافه شده‌اند که بخشی از اصلی‌ترین شخصیت‌های این نسخه هستند.

یکی از بخش‌های جذاب Persona 5 Royal، مبارزات با باس‌ها و تغییراتی است که در نسخه‌ی رویال در آن‌ها تغییراتی نیز دیده می‌شود. مبارزه با غول‌آخرها به واسطه‌ی موزیک حماسی و جذابی که در پس‌زمینه پخش می‌شود، بسیار جذاب بوده و حس بسیار خوبی به شما انتقال می‌دهد. تغییراتی که در باس‌ها در این نسخه داده شده چندان اساسی نیست اما در تجربه‌ی شما تاثبر مثبتی دارد. فاز دوم باس‌فایت‌ها قدرتمندتر شده و چالش بیشتری برای شکست آن‌ها خواهید داشت.

شاید برایتان جالب باشد که در بازی نقش‌آفرینی به چنین عظمتی، افزایش مهارت‌های شخصیت شما چگونه است. چیزی به نام درخت مهارت و خرج کردن پوینت‌ها در بازی وجود ندارد؛ بلکه افزایش مهارت‌های شما در یک ستاره‌ی شش‌پر نشان داده می‌شود که با افزایش هر مهارت، ضلع‌های آن بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. برای مثال، پاسخ دادن به سوالات مهم در کلاس، مطالعه در کتابخانه و وقت گذراندن با افراد درس‌خوان باعث افزایش Knowledge شما خواهد شد. قهوه خوردن در کافه، کار کردن در گل فروشی و وقت گذراندن با افراد خوش مشرب، Charm شما را افزایش می‌دهد. شرکت در چالش‌های فیزیکی، خرید اسلحه‌ و مشاهده فیلم‌های ترسناک در شب، Gut یا نترس بودن شما را زیاد می‌کند. این افزایش مهارت‌ها در روابط شما با شخصیت‌ها، وقت‌گذرانی‌ها و مبارزات مهم است. بقیه‌ی مهارت‌ها نیز مربوط به پرسوناهای شما می‌شود که با افزایش سطح، به صورت خودکار آن‌ها را به کار خواهید گرفت.

مبارزات بازی در قلعه‌ها و بخش بزرگ Mementos و همچنین جست‌وجو در این مکان‌ها، بزرگترین و مهم‌ترین بخش گیم‌پلی بازی هستند که اصلا شما را ناامید نمی‌کنند. وقتی با روش‌های خاصی وارد برنامه‌ی Metaverse شوید، به قلب هدف خود می‌زنید که با رسیدن به گنجینه‌ی آن در مرکز قلعه و محافظت‌شده‌ترین بخش، می‌توانید پلیدی‌ها را از قلبش دور کنید و او را مجبور به اعتراف به اشتباهاتش کرده و کاری کنید که دیگر به سمت این اعمال کشیده نشود. هر قلعه شامل طبقات و راهروهای پیچیده‌ای است که با وجود نقشه چندان کار سختی برای پیدا کردن مسیر درست نخواهید داشت؛ با این حال، قلعه‌هایی چون قلعه‌ی قلب Futaba در بازی وجود دارد که واقعا شما را سردرگم می‌کنند و جست‌وجو در آن از مبارزاتش دشوارتر است!

خوشبختانه تغییرات خوبی در نسخه‌ی رویال جهت بهبود مبارزات صورت گرفته است؛ به عنوان مثال، دیگر مجبور نیستید مقدار زیادی از پول خود را خرج خرید مهمات برای اسلحه کنید و در ابتدای هر مبارزه به صورت خودکار پر خواهند شد. همچنین قابلیت Button Pass نیز از ابتدای بازی آزاد است و لازم نیست برای هر شخصیت به طور جداگانه آن را باز کنید. این قابلیت باعث می‌شود بتوانید نوبت خود را به فرد دیگری از اعضای پارتی بدهید ( یا بالعکس).

کاورگیری و مخفی‌کاری نیز در بازی وجود دارد و می‌توانید تا حدی از مبارزۀ رو در رو با دشمنان فرار کنید. با این حال، در بیشتر مواقع، مبارزات اجتناب ناپذیر هستند یا فرار کردن از آن تبعات سنگینی برای شما به مانند عدم کسب XP و پیشرفت کند شخصیت اصلی را در بر خواهد داشت. مبارزات بازی حالت نوبتی دارند. این سبک در کشور ما چندان پرطرفدار نیست؛ اما به شما قول می‌دهم با تجربه‌ی Persona 5 Royal یکی از طرفداران این سبک خواهید شد و به دنبال بازی‌هایی با مبارزاتی مشابه خواهید رفت. در مبارزات، باید اعمال تمام همراهان خود را کنترل کنید، اما فقط مرگ شخصیت اصلی یا همان جوکر باعث شکست شما در مبارزات خواهد بود؛ بنابراین اولویت شما در مرحله‌ی اول باید زنده نگه داشتن او باشد. در حین مبارزات با باس‌ها نیز هیچ‌گونه چک‌پوینتی وجود ندارد و مرگ کاراکتر اصلی به منزله‌ی ریست شدن تمام مبارزه خواهد بود.

اکتشاف و مبارزات در بخش Memento نیز به مانند قلعه‌ها است، اما تفاوت‌هایی نیز دارد. این بخش یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های فرعی بازی محسوب می‌شود که در آن درخواست‌های مردم مبتنی بر تغییر قلب افراد پلید را انجام می‌دهید. این بخش به مانند ساختمانی است که طبقات فراوانی دارد و باید با شکست دشمنان به طبقات بالاتر بروید و هدف خود را پیدا کنید. در این بخش می‌توانید از ماشین نیز بهره ببرید و جست‌وجوی سریع‌تری داشته باشید.

داستان بازی Persona 5 Royal یکی از بهترین‌های سبک خود است. شخصیت‌های فراوان با شخصیت‌پردازی مناسب و متنوع، کاراکترهای مثبت، منفی و خاکستری، بیان داستانی که پیام‌های سیاسی- اجتماعی نیز دارد و بسیاری از المان‌های دیگر، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های داستان بازی به حساب می‌آیند. روایت بازی با وجود طولانی بودن، نه تنها شما را خسته نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود مدام به دنبال ادامه‌ی ماجرا باشید؛ گویی که در حال تماشای یک فیلم زیبا با تدوینی حرفه‌ای هستید که دقیقا می‌داند بیننده چه زمانی، چه چیزی را از فیلم می‌خواهد. شاید برایتان عجیب باشد، اما اگر حتی Persona 5 را هم بازی کرده باشید، باز هم این نسخه جذابیت‌های داستانی زیادی برایتان خواهد داشت.

پرسونای افراد همراه شما قابلیت ارتقاء دارد. بدین معنی که با افزایش سطح شخصیت‌ها، قابلیت‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود یا قابلیت‌های قبلی قدرتمندتر می‌شوند؛ با این حال، جوکر داستان متفاوتی دارد. جوکر می‌تواند علاوه بر پروسونای اصلی شخصیت خود، پرسوناهای دیگری را نیز به خدمت بگیرد و حتی آن‌ها را با یکدیگر در جهت ساخت پرسونایی قدرتمندتر ترکیب کند. شما می‌توانید در Velvet Room پرسوناهای مختلفی را بخرید، ترکیب کنید یا پرسوناهای قبلی خود را برگردانید و مجددا استفاده کنید. یکی از موارد جالب این بخش نیز استفاده از پروسوناهای دیگر بازیکنان Persona 5 Royal به صورت آنلاین است که البته باید توانایی ساخت آن را با پرسوناهای خود داشته باشید که البته به صورت دائمی برای شما قابل استفاده نخواهند بود (فقط در یک قلعه).

به طور خلاصه تمام تغییرات Persona 5 Royal نسبت به نسخه‌ی اصلی، مثبت بوده و هیچ ضعف خاصی در گیم‌پلی بازی نیز مشاهده نمی‌شود. بخش Thieves Den نیز به این نسخه اضافه شده که مانند گالری بازی عمل می‌کند و می‌توانید خلاصه‌ای از گیم‌پلی خود را به صورت یک نمایشگاه بزرگ مشاهده کنید.

بازی Persona 5 Royal الماس ارزشمندی است که حالا برای دارندگان کنسول‌های نسل نهمی نیز به صورت بهبودیافته در دسترس قرار دارد. این عنوان بدون شک در تمام بخش‌های خود یک بازی کامل محسوب می‌شود و هر ملاکی در خرید یک بازی داشته باشید، ناامیدتان نمی‌کند؛ مخصوصاً اگر طرفدار نقش‌آفرینی‌های شرقی باشید. پیشنهاد می‌دهیم این اثر فراموش نشدنی را بدون چون و چرا تجربه کنید.


نکات مثبت:

  • روایت عالی با شخصیت‌پردازی هدفمند
  • اکتشاف لذت‌بخش به همراه فعالیت‌های متنوع در جهان بازی
  • سیستم مبارزات لذت‌بخش
  • گیم‌پلی کاملاً منطبق بر داستان بازی
  • تاثیرگذار بودن روابط شما با دیگر کاراکترها بر گیم‌پلی و پایان بازی
  • گرافیک چشم‌نواز و فریم ریت کاملا ثابت
  • کات‌سین‌های جذاب
  • موسیقی و صداگذاری فوق‌العاده
  • اضافات باکیفیت و زیاد در نسخۀ Royal به همراه بهبودهایی مهم در گیم‌پلی

بازی Perosna 5 Royal یکی از موفق‌ترین آثار نسل هشتم بود که به صورت انحصاری در دسترس کاربران PS4 قرار گرفت. این بازی یکی از بهترین آثار JRPG با مبارزات نوبتی محسوب می‌شود که بسیاری را علاقه‌مند به این ژانر کرد و این سبک مبارزه کرد. حال این بازی طبق آن‌چیز که در مراسم Tokyo Game Show توسط مایکروسافت اعلام شده بود، به صورت بهبود یافته برای Xbox و سرویس گیم پس نیز منتشر شده است.

یکی از وظایف مهم شما در مبارزات، آنالیز دشمنان و توجه به نقاط ضعف و قوت آن‌ها است. در اولین رویارویی با هر دشمن، این بخش بی‌فایده است و باید با تجربه و آزمون و خطا جزئیات و نحوۀ مبارزه را درک کنید. در مبارزات بعدی، این بخش به وضوح نقاط ضعف و قوت را نشان می‌دهد و استفاده از نقاط ضعف باعث ضعیف شدن دشمن می‌شود.

بعد از بررسی مهم‌ترین بخش بازی، به گرافیک و کیفیت بصری می‌رسیم. این بخش در نسخه‌ی Xbox نسبت به ورژن PS4 تغییرات مثبتی داشته و شاهد وضوح بیشتر تکسچرها و افکت‌های بازی هستیم. گرافیک بازی به مانند یک بوم نقاشی دلچسب می‌ماند و احتمالا اگر چنین استایل جذابی نداشت؛ بدین صورت در تاریخ ویدیو گیم ماندگار نمی‌شد. نرخ فریم بازی در شلوغ‌ترین مبارزات نیز روی کنسول Series S ثابت بود و شاهد هیچگونه باگ گرافیکی نیز در طی گیم‌پلی خود نبودم. با وجود واقع‌گرایانه نبودن رویکرد هنری، حالت‌های مختلف صورت شخصیت‌ها و انیمیشن‌ها بسیار خوب کار شده است و شما را راضی خواهد کرد. به طور کلی، حتی اگر گرافیک بازی مهم‌ترین اصل شما برای خرید یک بازی است، باز هم از خرید Perosna 5 Royal پشیمان نمی‌شوید.

نکات منفی:

10

پسری دبیرستانی که نامش را خودتان تعیین می‌کنید، برای جلوگیری از مزاحمت یک مرد برای یک زن، با فرد مزاحم درگیر می‌شود و پس از شکایت او به دلیل زد و خورد، او را به جای کانون اصلاحات نوجوانان به کافه‌ای برای کار می‌فرستند. صاحب کافه او را در دبیرستانی به نام Shujin Academy ثبت نام می‌کند و در یک روز عجیب، این پسر برنامه‌ای به نام Metaverse را روی گوشی خود مشاهده می‌کند. پس از امتحان این برنامه با Ruijy که دوست صمیمی او است و کمک مورگانا که بعدا با او آشنا خواهند شد، متوجه می‌شوند به واسطه‌ی این برنامه می‌توانند به قلب انسان‌ها نفوذ کنند و آن را تغییر دهند. بدین صورت بدون این که خودشان بدانند، تبدیل به دشمنان مهم‌ترین افراد کشور می‌شوند.

در حین مبارزات، با پیشرفت رابطه‌ی شما با شخصیت‌ها، قابلیت‌های جدیدی را باز می‌کنید. برای مثال، می‌توانید به محض شروع مبارزه با وجود شخصیت موردنظر در میان همراهان خود، از همان ابتدا Double Defence Up بگیرید یا بعد از انجام ضربه‌ای با سلاح سرد خود Double Attack Up دریافت کنید. همچنین یکی از قابلیت‌های جوکر مذاکره با دشمنان در جهت به کار گرفتن پروسونای آن‌هاست. این کار وقتی انجام می‌شود که دشمن به صورت منفرد و در حالت Weak باشد. افزایش رابطه شما با شخصیت‌ها در مذاکرات نیز موثر خواهد بود و کمک بزرگی در جهت استفاده از پرسوناهایی قدرتمند از همان ابتدای کار به شما خواهند کرد.

تبلیغات

صداگذاری و موسیقی بازی یکی از درخشان‌ترین بخش‌های آن است. صداگذاری انگلیسی به طرز فوق‌العاده‌ای خوب کار شده و اصلا از صداگذاری ژاپنی دست کمی ندارد، برخلاف بسیاری از آثار شرقی، بازی برای صداگذاری انگلیسی اهمیت فوق‌‎العاده‌ای قائل شده است. شخصیت اصلی به مانند بسیاری دیگر از بازی‌های نقش‌آفرینی صامت است؛ اما دیگر کاراکترها بسیار خوب صداگذاری شده‌اند و با توجه به دیالوگ‌های فراوان هر کاراکتر، هیچ‌گونه افتی در این بخش تا پایان بازی نخواهید دید. موسیقی بازی نیز دست کمی از یک Soundtrack شاهکار ندارد و در مواقع مختلف به بهترین حالت تغییر ریتم می‌دهد.