نقد و بررسی بازی Signalis

عناوین ترسناک و ترس بقاء، از همان اوایل نسل نهم نوعی افزایش محبوبیت را تجربه کردند و به خصوص در سال 2022، شاهد بازی‌های ترسناک باکیفیتی بودیم که در سال آینده نیز به طور چشمگیرتر بیشتر خواهند شد. یکی از بازی‌های موردانتظار گیم پس در ماه اکتبر، عنوان Signalis بود که توسط تیم تازه‌کار Rose-Engine Game خلق شده و ناشر آن نیز Humble Games است. از همان ابتدا با مشاهده‌ی تریلرهای بازی مشخص بود با یک داستان و فضای تاریک و خشن مواجه هستیم. اما کیفیت این بازی در چه حد بوده و آیا ارزش وقت شما را خواهد داشت یا خیر؟

با این حال، با بازی بدون مشکلی نیز مواجه نیستیم؛ تنوع دشمنان پایین است و تا اواسط بازی رنگ و بوی تکرار به خود می‌گیرند. همچنین تغییر رنگ انتخاب گزینه‌های مختلف در Inventory و منوی توقف بازی کمی ناواضح است و شما را در جابه‌جایی بین نقشه، کوله پشتی و دست‌نوشته‌ها گیج خواهد کرد. با این حال، قطعا نقاط مثبت بازی وزن بیشتری خواهد داشت و بیشتر به چشم خواهند آمد.

Signalis یک بازی بقای با کیفیت محسوب می‌شود که می‌تواند تا مدتی شما را سرگرم نگه دارد و ادای دینی هم به آثار موفق این سبک داشته باشد. این بازی با وجود مستقل بودن و مقیاس کوچک، از بسیاری از آثار بزرگ این سبک ارزشمندتر و موفق‌تر است و قطعا ارزش تجربه را خواهد داشت و حضور آن روی گیم پس، فرصت تجربه را به خیلی از گیمرها می‌دهد.


نکات مثبت:

  • فضاسازی مناسب و وحشت‌آور
  • گرافیک هنری زیبا
  • مبارزات نفس گیر با مهمات اندک
  • موسیقی دلهره‌آور
  • داستانی زیبا با روایتی مناسب
  • الهام گیری از المان های بازی های موفق این سبک

نکات منفی:

  • تنوع پایین دشمنان
  • انتخاب گزینه های مختلف inventory گیج‌کننده است

8

گرافیک بازی نه کاملا پیکسلی است و نه کاملا واقع‌گرایانه و در مابین این دو رویکرد قرار می‌گیرد. استایل گرافیکی بازی کاملا با اتمسفر آن هماهنگ بوده و در کنار یک گرافیک تکنیکی زیبا، رنگ‌بندی‌های هنرمندانه‌ای را نیز در مبحث گرافیک هنری شاهد هستیم و این محیط‌های تیره و تار و هماهنگ با جو بازی، نقش بسیار مهمی را در این تجربه‌ی ترسناک خواهند داشت. انیمیشن‌های شخصیت‌ها با وجود محدود بودن، اصلا خشک نیست و شاهد حرکات نرم و مناسبی از کاراکترها هستیم. از یک بازی با حجم 1 گیگابایت در سال 2022 توقع چندانی از گرافیک نمی‌رود؛ اما Signalis بسیار فراتر از توقعاتتان عمل می‌کند.

تبلیغات

موسیقی یکی از عناصر درخشان بازی است و به صورت کلی در بازی‌های ترسناک نقش مهمی را ایفا می‌کند. موسیقی متن بازی در هنگام جست و جوی محیط و رویارویی با دشمنان واقعا دلهره‌آور بوده و نقشی کلیدی را در ایجاد ترس ایفا می‌کند. همچنین در مواقعی، موسیقی بازی قطع می‌شود و تنها صداهایی عجیب از محیط به گوش می‌رسد که واقعا هنرمندانه است. شخصیت‌ها صداگذاری خاصی ندارند و صحبت‌هایشان به شکل زیرنویس پدیدار می‌شوند.