نقد و بررسی Goat Simulator 3؛ بز بز قندی!

البته تمامی موارد بالا، تنها در صورتی محسوس می‌شوند که به Goat Simulator 3 به عنوان یک تجربه‌ی 30 دلاری و سرگرم‌کننده نگاه کنید و اگر تنها به دنبال یک تجربه‌ی مفرح برای خندیدن و تولید محتوا هستید، بیخیال این نقد و بررسی شوید و همین حالا بازی را تهیه کنید، چرا که در نهایت این خواسته برآورده خواهد شد.

در حال حاضر، ماموریت‌های بازی خلاصه شده به یک سری کوئست پراکنده و فعالیت‌های بعضا عجیب و غریب در شهر. در نهایت، با تکمیل این کوئست‌ها، بازی به پایان می‌رسد. از این ماموریت‌ها می‌توان به یافتن کرگدن گمشده‌ی باغ وحش شهر و یا کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری و کسب آرای مردم اشاره کرد!

گیم‌پلی Goat Simulator 3، در ابتدا بسیار جذاب و سرگرم کننده است و به همراه دوستان، سرگرم‌کننده‌تر هم می‌شود. شما در نقش یک بز رویین‌تن قرار می‌گیرید و می‌توانید با خرید آیتم‌های مختلف (برای کسب درآمد می‌توانید به عابربانک‌ها شاخ بزنید!) و یا یافتن‌ آن‌ها در هنگام گشت و گذار در شهر، قدرت‌های فراحیوانی (!) به دست بیاورید.

شبیه‌ساز بز 3، نسخه‌ی دوم شبیه‌ساز بز!

این تصویر کمی آشنا نیست؟

تجربه‌ای متوسط از نظر بصری، افتضاح از نظر فنی

تمامی این مراحل، تجربه‌ای مفرح و بامزه‌ را ارائه می‌دهند و گاهی با لگدمال کردن منطق عقلی، گیمر را غرق خنده می‌کنند. حتی در برخی از قسمت‌ها، شخصیت‌های موجود در بازی با در هم شکستن دیوار چهارم، تیکه‌های عجیب و غریب و بامزه‌ای روانه‌ی گیمر می‌کنند. با این وجود، همانطور که گفتم، عدم شکل‌گیری نوعی انسجام پشت طراحی مراحل بازی، و عدم جذابیت هر یک از نظر مکانیزم‌های گیم‌پلی، در نهایت مخاطب را از تجربه‌ی بازی خسته کرده و قبل از رسیدن به باس‌فایت نهایی منجر به حذف بازی از روی دستگاه می‌شود.

در بخشی از نقشه، شمشیری فرو رفته در سنگ را می‌یابید که عده‌ای در تلاشند آن را بیرون بیاورند. البته شما به راحتی می‌توانید با چسباندن زبانتان به شمشیر و کشیدنش، آن را از سنگ بیرون بیاورید. از این اتفاقات دیوانه‌وار در بازی به وفور پیدا می‌شود و به قولی، هرچه در بازی بیشتر پیشرفت می‌کنید، Goat Simulator 3 احمقانه‌تر می‌شود.

بازی، از محیط‌های مختلفی تشکیل شده است و مناطقی ساحلی-جنگلی را به تصویر می‌کشد. Goat Simulator 3، با موتور بازی‌سازی Unreal Engine 5 ساخته شده، اما متاسفانه هیچ اثری از این موتور قدرتمند در آن دیده نمی‌شود.

شبیه‌ ساز بز 3، به نسبت نسخه‌ی اول، از نظر گیم‌پلی استانداردتر است اما کماکان اشکالات محسوسی دارد. به شخصه ترجیح می‌دادم تا بازی، در طول مراحل، روایت منسجم و طراحی مرحله‌ی درست و درمان‌تری به مخاطب ارائه می‌داد. البته انتظار من از بازی، وجود یک داستان درگیر کننده نیست و صرفا، منظورم ایجاد یک هدف عقلانی یا حتی غیر عقلانی برای اتصال مراحل به یکدیگر است.

این یک باگ نیست! صرفا زرافه‌ای در حال رانندگی در اتوبان است!

امکانات و تنظیمات گرافیکی بازی بسیار محدود هستند، بافت‌ها بسیار دیر لود می‌شوند، مشکلات فیزیکی و باگ در بازی بیداد می‌‌کند و در نهایت، یک تجربه‌ی نه چندان زیبا از حیث بصری و یا فنی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. از همان لحظات ابتدایی بازی، فیزیک بسیار بد کنترل بز به چشم می‌آید و بارها و بارها در اشیاء مختلف گیر می‌کنید و یا اتفاقات احمقانه‌ای به طور مداوم رخ می‌دهند.

شاید این باگ‌ها و لحظات خنده‌دار در بازی، برای تولیدکنندگان محتوا جالب و یا بعضا خنده‌دار باشند، اما به عنوان استاندارند‌های یک محصول، به هیچ عنوان قابل قبول نیستند و حتی در طولانی مدت، مانع تجربه‌ی گیمر می‌شوند. از نظر موسیقی، انتقاد چندانی به بازی وارد نیست، اما به شخصه ترجیح می‌دادم تا تنوع ترک‌های موسیقی بازی بیشتر باشد و صرفا به ترک‌هایی کمتر از انگشتان دست محدود نشود.


در نهایت، می‌توان گفت که عمر مفید Goat Simulator 3 در صورت تجربه‌ی بازی به همراه دوستان، به حدود یک هفته خواهد رسید و خیلی زود به فراموشی سپرده خواهد شد. باور کنید یا نه، پتانسیل این بازی برای ارائه‌ی یک هدف و گیم‌پلی جذاب آنقدر بالا بود که حتی سازندگان با کمی تلاش بیشتر، می‌توانستند یک اثر بسیار جذاب و یا حتی عالی ایجاد کنند.

شاید حتی با خواندن این متن بگویید که این اثر، آنطور که به نظر می‌رسد، یک عنوان سراسر هیجان و سرگرم کننده است اما متاسفانه، بعد از گذراندن ساعاتی کوتاه، دیگر آن شور و اشتیاق کافی برای تجربه‌ی بازی را ندارید و Goat Simulator 3 به یکی از بی‌هدف‌ترین و خسته‌کننده آثار موجود تبدیل و شوخی‌های آن، کم کم لوس می‌شوند.

در طول این اثر، امکانات شخصی‌سازی گسترده‌ای در اختیار گیمر قرار می‌گیرد و از تعداد بسیار بالای آیتم‌های تزئینی مثل انواع و اقسام لباس، اسکین، کلاه، کفش و غیره که بگذریم، به بخشی میرسیم که در آن می‌توانید به حیواناتی چون زرافه‌، خوک، کوسه و غیره، تبدیل شوید.

Goat Simulator 3 به جرات، دیوانه‌‌وارترین و عجیب‌ترین اثر منتشر شده در سال 2022 است. با نقد و بررسی این اثر از گیمفا همراه باشید.

اما به غایت، Goat Simulator 3 حاوی محتویات دیوانه‌واری است که از تمامی این موارد عجیب و غریب‌تر محسوب می‌شود. در ادامه قرار است تا این بازی را بررسی کنیم و بخش‌های مختلف آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

انجمن مخفی بز‌ها!

این بازی روی PC تجربه و بررسی شده است


منبع: https://gamefa.com/888290/goat-simulator-3-review/

بازی، با سکانسی شبیه به مقدمۀ Skyrim شروع می‌شود و آنطور که از ماجرا پیداست، شما اسیر شده‌اید! گویا مزرعه‌داری شما را در بازی قبل رصد کرده و از آن‌جایی که در گذشته به ماه سفر کرده‌اید و شیطنت‌های شما در جامعه به گوش همگان رسیده‌ است (اشاره به عناوین قبلی Goat Sim و DLC‌های عنوان مذکور)، وی تصمیم گرفته تا شما را صاحب کرده و در نهایت آموزش دهد تا بهترین‌ بز دنیا شوید. هدف او هم از این امر چیزی نیست جز استفاده از شهرت شما برای کسب درآمد و پولدار شدن!

در ادامه، به دستور مزرعه‌دار، عضو سازمان مخفی بز‌ها می‌شوید و هدف کلی، انجام یک سری ماموریت برای رسیدن به سطح بالای انجمن و در نهایت باز کردن درب مهر و موم شده‌ی موجود در آن است. راستش را بخواهید، با وجود این که می‌دانم در یک شبیه‌ساز بز منطق جایی ندارد و تنها راه لذت بردن از بازی، فکر نکردن به منطق است، اما بالاخره تمام بازی‌ها باید یک سری اصول را رعایت کند تا بتواند آن نتیجه‌ی مطلوب را ارائه دهند.