نقد و بررسی Sackboy: A Big Adventure (نسخه PC)؛ وقت ماجراجوییه!

با این حال، در طول مراحل، همچنان با یک سری افت فریم محسوس دست و پنجه نرم کردم و البته، خیلی زود این مشکل برطرف شد و آن قدر آزار دهنده نبود که بتوان آن را به عنوان یک نکته‌ی منفی در نظر گرفت. کیفیت بازی در کل، روندی افزایشی داشته و این عنوان نیز به خوبی روی رایانه‌های شخصی پورت شده است.

در بخش موسیقی باید گفت که Sackboy، واقعا بی‌نقص عمل کرده است. موسیقی‌های آشنایی در انواع مختلف، در بازی قرار داده شده‌اند و هر یک به خوبی با مراحل بازی هم‌خوانی دارند. بازی نیز، به خوبی از این موسیقی‌ها استفاده می‌کند و حتی برخی از مراحل، از ریتم موسیقی‌ها در گیم‌پلی استفاده می‌کنند.

Sackboy: A Big Adventure بازی خوبی است و گیم‌پلی لذت‌بخش، جهان رنگارنگ و زیبا و موسیقی‌های دلچسب آن می‌توانند تا مدتی طولانی شما و دوستانتان را سرگرم کنند. البته فراموش نکنید که روایت نه چندان جالب بازی، سرورهای خالی از بازیکن برای تجربه‌ی آنلاین و عدم ارائه‌ی یک گیم‌پلی چالش برانگیز و تکراری شدن مبارزات، از دلایلی هستند که ممکن است شما را از تجربه‌ی این اثر بازدارند.


نکات مثبت:

  • گیم‌پلی سرگرم‌کننده
  • موسیقی‌های شنیدنی و متناسب با مراحل
  • ایجاد بستری مناسب برای تجربه بازی به صورت Co-op
  • ارائۀ دنیایی رنگارنگ و جذاب
  • بهبودهایی فنی مناسب در نسخۀ PC

نکات منفی:

  • مبارزات تکراری و تنوع کم دشمنان
  • روایت و داستان خسته‌کننده
  • شخصیت‌های فرعی حوصله سربر
  • عدم استفاده از پتانسیل ابزار‌ها و سلاح‌ها در تمامی مراحل
  • نبود چالش در گیم‌پلی

7.5

Sackboy، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که خواهان تجربه‌ی یک اثر ساده، اما سرگرم کننده به همراه دوستان خود هستند و لحظات شیرین و بعضا خنده‌داری را برای این دسته از افراد، فراهم خواهد کرد.

یکی از اشکالات فنی بازی، عدم تنظیم دوربین در برخی از مراحل است. در Sackboy، هر یک از مراحل زاویه‌ی دوربین به خصوص خود را دارند که البته در اکثر مواقع عملکرد خوبی دارد؛ با این وجود، در برخی از بخش‌ها، دوربین بازی زاویه‌ی نادرستی دارد و بسیاری از آیتم‌ها و دیزاین بازی، در پشت دوربین پنهان می‌شوند و پلیر، تسلط مناسبی بر محیط بازی نخواهد داشت. متاسفانه این موضوع، کماکان حل نشده است.

در بازی، یک سری مراحل ویژه نیز وجود دارند که برای دسترسی به آن‌ها، باید یک سری آیتم به خصوص را جمع آوری کنید. این بخش، چالش بیشتری به نسبت مراحل اصلی ایجاد می‌کند و اگر از فرد پیگیری باشید، می‌توانید پس از به اتمام رساندن بازی، در این قسمت فعالیت و با دیگر بازیکنان رقابت کنید.

بخش Co-op

نکتۀ قابل توجه این است که به لطف تکنولوژی رهگیری پرتو (Ray-Tracing)، بازی بهتر از نسخۀ کنسولی خود می‌درخشد. نورپردازی‌ها و انعکاس‌های برگرفته از سطح آب و دیگر محیط‌های این اثر، زیبا عمل کرده‌ و بازی، به خصوص در هنگام استفاده از تکنولوژی DLSS، تجربه‌ی بسیار بهینه‌ای را در اختیار گیمر قرار می‌دهد.

هر یک از مراحل، شامل یک سری گوی آبی می‌شوند. برای آن که به دنیاهای دیگر سفر کنید، نیازمند آن هستید که تعداد مشخصی از این گوی‌ها را بیابید تا بتوانید به باس‌فایت نهایی هر یک از 5 دنیا، دسترسی داشته باشید. این گوی‌ها، به خوبی در مراحل بازی پنهان شده‌اند و برای آن‌ که تمامی آن‌ها را بیابید و مراحل فرعی بازی، که اتفاقا تنوع خوبی دارند را به پایان برسانید، باید حدود 30 تا 40 ساعت از زمان خود را، وقف Sackboy کنید. با این وجود، اگر صرفا می‌خواهید تا بازی را به پایان برسانید، این امر در کمتر از 15 ساعت محقق خواهد شد.

حال، موجودی به نام Vex که برگرفته از کابوس‌‌ها است، قیام کرده و قصد دارد تا این دنیای رنگارنگ را نابود و تسخیر کند. او در ابتدا به منطقه‌ی Sackpeopleها حمله می‌کند و آن‌ها را به بردگی می‌گیرد تا در دنیای او به انجام کارهای طاقت‌ فرسا بپردازند و سپس، به دیگر دنیا‌ها می‌رود تا همین بلا را بر سرشان بیاورد.

همانطور که مطلع هستید، سونی در سال‌های اخیر، تمرکز بیشتری روی پلتفرم رایانه‌های شخصی داشته است؛ تا جایی که شاهد ثبت برند PlayStation PC از سوی این کمپانی بزرگ هستیم. حال Sackboy: A Big Adventure، که یک نسخه‌ی فرعی از سری LittleBigPlanet به شمار می‌رود، بعد از گذشت حدود 2 سال از عرضه‌ی خود روی کنسول پلی استیشن، برای PC نیز منتشر شده است. آیا این بازی توانسته روی پلتفرم جدید، عملکرد خوبی را از خود به جای بگذارد؟

روایتی نه چندان ماندگار، از یک دنیای ماندگار!

Sackboy، تنظیمات بسیاری خوبی را هم در رابطه با گرافیک بازی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و به صورت پویا، تغییرات انجام شده در تنظیمات بازی را اعمال می‌کند و نرخ فریم دریافت شده پس از اعمال تغییرات را در لحظه، محاسبه می‌کند.


تبلیغات

بازی، از 5 سرزمین اصلی تشکیل شده است که هر یک، ویژگی‌های محیطی به خصوص خود را دارند و طبیعتا، طراحی ظاهری هر منطقه به شکل منحصر به فردی انجام شده است. گیم‌پلی، ساده، سرگرم‌کننده و دوست داشتنی است و هر از چند گاهی، ایجاد یک سری ابزار تنوع بخش مثل بوم‌رنگ و Grappling hook جهت تاب خوردن یا جت‌پک برای پرواز، آن را جذاب‌تر می‌کنند.

صداگذاری بازی بد نیست و کاراکترها به صورت باورپذیری سخن می‌گویند. بازی سعی کرده است تا لحن طنزی داشته باشد و متاسفانه، این طنز، به ندرت از سوی مخاطب دریافت می‌شود و شوخی‌‌های مطرح شده در دیالوگ‌ها، چندان بامزه نیستند و صرفا مخاطبین کم سن و سال را به خود جذب خواهند کرد.