واکنش دولت مصر به حواشی نژادی Queen Cleopatra

این حواشی و دستکاری در تاریخ توسط کمپانی نتفلیکس در نهایت باعث شده تا دولت وقت کشور مصر وارد قضیه شده و نسبت به این مسئله شفاف‌سازی نماید. وزارت گردشگری و آثار باستانی کشور مصر به حواشی حول محور رنگ پوست ملکه کلئوپاترا واکنش نشان داده و اعلام کرده که براساس مدارک تاریخی و نقش‌های باستانی، این شخصیت “سفید پوست” بوده و متعلق به دوره‌ای تحت عنوان هلنیست می‌باشد.

کمپانی نتفلیکس با سریال Queen Cleopatra موجب حواشی بسیاری شده که پای دولت مصر را به داستان باز کرده است.

این مسئله زمانی شدت پیدا کرد که کارگردان ایرانی‌تبار این مستند یعنی تینا غروی و بازیگر نقش کلئوپاترا به نام ادل جیمز نه تنها نسبت به تغییر رنگ پوست کلئوپاترا عذرخواهی نکردند، بلکه از بابت نمایش چنین مسئله‌ای افتخار کرده و منتقدان را به نژادپرستی متهم کردند تا جایی که تینا غروی در صحبت خود بدون هیچ سند و مدرک تاریخی اعلام کرد “کلئوپاترا احتمالاً بیشتر از آن که به الیزابت تیلور شباهت داشته باشد، ویژگی‌های ظاهری مشابهی همچون ادل جیمز داشته است.” و خشم کاربران فضای مجازی را با چنین ادعای بی‌اساسی برانگیخت.

این مستند و نمایش غیرواقعی ملکه کلئوپاترا عملاً جنگی رسانه‌ای را به راه انداخته است. زیرا بینندگان این مستند از حضور یک بازیگر سیاه پوست در قامت این شخصیت تاریخی به ستوه آمده و در نهایت سبب شدند تا یک وکیل مصری به نام محمود السمری شکایتی را بر علیه نتفلیکس ترتیب داده و ادعا نماید که این کمپانی برخلاف ارزش‌های اسلامی و تاریخی به نمایش محتوایی دروغین و غیرواقعی از تاریخ کشور مصر پرداخته است.

قطعاً ورود دولت مصر به این مسئله می‌تواند برای کمپانی نتفلیکس و عوامل آن گران تمام شود. باید دید که این دعوای حقوقی به چه نتیجه‌ای منجر خواهد شد و آیا بالاخره می‌توانیم شاهد پایان چنین دستکاری‌های بی‌اساسی در تاریخ باشیم که تنها به سبب موج‌های فرهنگی چند سال اخیر ایجاد شده‌اند یا خیر!

کمپانی نتفلیکس طی سال‌های اخیر با پرداختن به مسائل نه چندان مخاطب‌پسند و حاشیه‌ای، سر و صدای بسیاری را به راه انداخته و موجب انتقاد شدید سینماگران شده است. با این حال اوج دستکاری در تاریخ و نمایش مسائل غیرواقعی این کمپانی را می‌توان در قبال مستند Queen Cleopatra (ملکه کلئوپاترا) مشاهده نمود که بازیگری سیاه پوست به نام ادل جیمز را در قامت ملکه مشهور مصر به معرض نمایش گذاشته است.

علی‌رغم آن که از مادر کلئوپاترا اطلاعات چندانی در دسترس نمی‌باشد اما اسناد تاریخی بسیاری وجود دارند که اشاره به تبار یونانی این ملکه مصری داشته‌اند. مخصوصاً آن که وی در اسکندریه متولد شد و از دودمانی تحت عنوان بلطیموس بود که اصالتی یونانی داشته‌اند؛ اصالتی که قطعاً نمی‌تواند سیاه‌پوستان را شامل شود.

منبع: Decider


منبع: https://gamefa.com/939278/egyptian-government-says-cleopatra-had-white-skin-in-response-to-netflix-documentary-casting-controversy/تبلیغات