10 تفاوت شاخص بازی Gotham Knights و سری Arkham

به سراغ دومین تفاوت کلیدی میان این دو عنوان می‌رویم. درست است که در پایان مخفی بازی Arkham Knight بتمن مرگ خود را جعل کرده بود، اما در Gotham Knights او واقعاً مرده است؛ حداقل این موضوعی است که استودیوی مونترال روی آن اصرار دارد. در شروع بازی، بتمن به دلایل نامشخصی زنده نیست و این یعنی مجرمان گاتهام سیتی (Gotham City) دیگر از شوالیۀ شنل‌پوش در امان هستند. در حقیقت، تنها بروس وین (Bruce Wayne) دار فانی را وداع نگفته، بلکه شریک قدیمی او در مبارزه با جرم و جنایت، یعنی جیمز گوردن (James Gordon)، نیز از دنیا رفته است. اکنون در غیاب شوالیۀ تاریکی، در حالی که هرج و مرج شهر را خفه کرده و آن را به جهنم تبدیل کرده است، چهار قهرمانی که تحت نظارت بروس وین تعلیم دیده‌اند و در طول سالیان دراز در کنار هم قدرتمند شده‌اند، باید ناجیان جدید خانه‌شان گاتهام باشند.

شخصیت‌های قابل بازی

سیستم جابه‌جایی Gotham Knights نیز ممکن است برای بازیکنان سری Arkham کمی تازگی داشته باشد. باز هم بت‌گرل از لحاظ پرواز در جهان بازی به بتمن در سری Arkham شباهت دارد، اما اگر بخواهید با سه شخصیت دیگر بازی کنید، شرایط کاملاً متفاوتی رقم می‌خورد. برای نمونه، نایت‌وینگ از یک پاراگلایدر استفاده می‌کند، در حالی که ردهود سرشار از قدرت‌های جادویی چاه لازاروس است که پریدن روی هوا را برای او ممکن می‌سازد و رابین هم با تکنولوژی جاستیس لیگ (Justice League)، مسافت‌های نزدیک را تلپورت می‌کند. در بحث وسایل حمل و نقل نیز Batcycle جای Batmobile را خواهد گرفت.

وسعت و پویایی بیشتر

در کامیک‌ها، محفل جغدها تهدیدی جدی برای بتمن محسوب می‌شود و یک آنتاگونیست جمعی بسیار محبوب در میان طرفداران بتمن است. حتی پیش از رونمایی رسمی Gotham Knights، مشخص شده بود که تشکیلات مخفی مذکور قرار است آنتاگونیست اصلی داستان این بازی باشد. این اولین باری است که محفل جغدها به صورت اساسی در یک بازی ویدیویی نمایش داده خواهند شد و بسیاری از طرفداران از فکر رویارویی با این تشکیلات مرموز و گروه قاتلان خبرۀ آن، یعنی تالون‌ها، در پوست خودشان نمی‌گنجند.

از آن جهت که Gotham Knights اولین بازی اصلی فرنچایز Batman بعد از عرضۀ Batman Arkham Knight در سال 2015 محسوب می‌شود و توسط سازندگان Batman: Arkham Origins، یعنی استودیوی وارنر برادرز مونترال (WB Games Montreal)، توسعه می‌یابد، منطقی است که در مباحث مختلفی با سری Arkham مقایسه شود. درست است که شباهت‌های زیادی را می‌توان بین آن‌ها مشاهده کرد، اما با نگاهی گذرا هم می‌توان فهمید که بازی Gotham Knights از جنبه‌های مختلف داستان‌سرایی و گیم‌پلی به دنبال ارائۀ یک تجربۀ بسیار متفاوت است. در این مقاله می‌خواهیم بخشی از این تغییرات را بررسی کنیم.

جهان متفاوت

بازی‌های Arkham عناوینی کاملاً تک نفره محسوب می‌شدند، اما این موضوع برای Gotham Knights صدق نمی‌کند. این اثر جهان آزاد و نقش آفرینی از حالت Co-op پشتیبانی خواهد کرد و تمام بازی را می‌توانید در کنار دوستان و همراهان خود به اتمام برسانید. هرچند، کسانی که به دنبال یک تجربۀ کاملا تک نفره هستند نیز می‌توانند به تنهایی این اثر را تکمیل کنند، اما به صورت کلی، ویژگی Co-op یکی از موارد بنیادی در توسعۀ Gotham Knights بوده است.


به تاریخ عرضۀ Gotham Knights بسیار نزدیک هستیم و طرفداران بتمن بی‌صبرانه منتظر تجربۀ دستپخت تازه و متفاوت وارنر برادرز مونترال هستند.

تبلیغات

نقش آفرینی

بسیاری معتقدند که بتمن و جوکر (Joker) از جهات زیادی تکمیل‌کنندۀ هم هستند، پس تعجبی ندارد که با عدم حضور بتمن، شاهزادۀ جرم و جنایت گاتهام سیتی نیز در بازی Gotham Knights حضور پیدا نکند. شخصیت جوکر با صدای افسانه‌ای مارک همیل (به جز نسخۀ Origins که توسط تروی بیکر صداگذاری شده است) همیشه در سری Arkham حضور پیدا کرده است. وارنر برادرز مونترال تأیید کرده که این شخصیت در Gotham Knights حضور نخواهد یافت و در عوض، شرورهای دیگر قرار است نقش پررنگ‌تری در این بازی داشته باشند؛ شرورهایی از جمله مستر فریز (Mr. Freeze)، هارلی کوئین (Harley Quinn)، پنگوئن (Penguin)، کلِی‌ فیس (Clayface) و صدالبته بزرگ‌ترین تهدید پیش روی شوالیه‌های گاتهام، یعنی محفل جغدها (The Court of Owls).

محفل جغدها

بازی Gotham Knights در تاریخ 29 مهر 1401 (21 اکتبر 2022) برای کنسول‌های پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس/اس و پلتفرم PC عرضه خواهد شد. سیستم موردنیاز این بازی نیز به‌تازگی اعلام شده است.


منبع: https://gamefa.com/876753/10-differences-betweet-gotham-knights-and-arkham-series/

ابتدا به سراغ شاخص‌ترین تفاوت بازی‌های Arkham و Gotham Knights می‌رویم. با بررسی مختصر پیش‌زمینۀ داستانی بازی جدید و نحوۀ پایان آخرین عنوان Batman، خود به خود به چنین نتیجه‌ای می‌رسید که Gotham Knights اتفاقات پایان بازی Batman: Arkham Knight را ادامه خواهد داد؛ اما توسعه‌دهندگان به روشنی بیان کردند که این موضوع صحت ندارد. تیم مونترال وارنر در چندین بیانیۀ رسمی تأکید کرده است که Gotham Knights جهان مختص به خود را دارد و هیچگونه ارتباطی با سری Arkham ندارد. تمام شخصیت‌ها و روندهای داستانی‌ای که اینجا می‌بینید، از تمام بازی‌های قبلی مجزا خواهند بود و در مجموع، یک داستان اورجینال را روایت خواهند کرد.

مرگ بتمن

نقشۀ گاتهام سیتی در بازی Arkham Knight از وسعت زیادی برخوردار بود، اما طبق گفتۀ استودیوی مونترال وارنر برادرز، نقشۀ Gotham Knights بزرگترین نسخۀ شهر گاتهام تا به امروز را به تصویر خواهد کشید. در سری Arkham، یکی از مشکلاتی که بازی‌بازان از آن ناراضی بودند، فضای خالی و سوت‌و‌کور گاتهام بود؛ در Gotham Knights شاهد یک گاتهام زنده خواهیم بود، به طوری که NPCها و شهروندان در شهر می‌چرخند و به کارهایشان می‌پردازند. ترجیحاً، این موضوع جهان آزاد شلوغ‌تر و پویاتری را به وجود می‌آورد.

CO-OP

نوبت به یک تفاوت بزرگ دیگر می‌رسد. سری Arkham با پیش گرفتن فرمولی پایه، چهار اثر بی‌نظیر اکشن ماجراجویی با تأکید روی مخفی‌کاری و مبارزات Brawler (و اکتشاف جهان آزاد در سه مورد از آن‌ها) را به ارمغان آورد. بازی Gotham Knights رویکرد متفاوتی را پیش خواهد گرفت. هنوز هم با اثری جهان آزاد طرف هستیم؛ اما برخلاف بازی‌های Arkham، المان‌های نقش‌آفرینی نیز حضور پررنگی خواهند داشت. بازیکنان می‌توانند XP دریافت کنند و سطح خود را بالا ببرند، از امتیازات مهارت برای آزاد کردن قابلیت‌های جدید در درخت مهارت استفاده کنند، با ابزارهای مختلف بیلد کاراکتر خود را بسازند و به ارتقا و شخصی‌سازی تجهیزات خود بپردازند.

سبک‌های بازی متفاوت

با توجه به مواردی که گفته شد، واضح است که بتمن از شخصیت‌های قابل بازی Gotham Knights نخواهد بود، اما چندین شوالیۀ دیگر جای او را خواهند گرفت. این بازی چهار قهرمان را شال می‌شوند که عبارت‌ هستند از: نایت‌وینگ (Nightwing)، ملقب به دیک گریسون (Dick Grayson)، بت‌گرل (Batgirl)، ملقب به (Barbara Gordon)، ردهود (Red Hood)، ملقب به جیسون تاد (Jason Todd)، و رابین (Robin)، ملقب به تیم دریک (Tim Drake). در سری Arkham هم امکان بازی در نقش شخصیت‌های دیگر وجود داشت، اما تنها بخش‌های کوچکی به آن‌ها اختصاص داده شده بود، در حالی که در Gotham Knights روی هر چهار قهرمان به یک میزان پرداخته شده است.

غیبت جوکر

با توجه به اینکه Gotham Knights از لحاظ ژانر دستخوش تغییر بزرگی شده، بدیهی است که در بحث گیم‌پلی نیز تحولات بزرگی را تجربه کند. تیم مونترل تأیید کرده که المان‌های مبارزات Brawler را حفظ کرده است، اما تفاوت‌های خیلی زیادی با بازی‌های قبل وجود دارند. به عنوان مثال، هر قهرمان شیوۀ مبارزاتی متفاوتی دارد و تجربۀ منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد. سبک مبارزۀ بت‌گرل به بتمن شباهت دارد، در حالی که ردهود بیشتر روی حملات دوربرد متمرکز است. نایت‌وینگ یک ورزشکار و مبارز آکروباتیک است که با پُشتک زدن سر و کار دارد، در حالی که رابین از چوب‌دستی خود برای ناکار کردن دشمنان و دفاع از خود استفاده می‌کند.

سازوکارهای پیمایش