10 مورد از بدترین پایان‌بندی‌ها در بازی های 2022

اگر شخصیت‌ها را در زمان بیشتری معرفی می‌کردند، این پایان‌بندی تا این حد مسخره یا ناجور به نظر نمی‌رسید (خصوصاً با سوالات زیادی که بی‌پاسخ گذاشته است). اما وقتی می‌بینیم که یک بستۀ الحاقی داستانی هم قرار است منتشر شود، حس بدتری پیدا می‌کنیم، انگار که برای پایان «واقعی» باید پول بیشتری بدهید، یا این‌که باید تا دنبالۀ آن منتظر بمانید.

New Tales from the Borderlands

در پایان، شخصیت بازی کاملاً توسط انگل تسخیر می‌شود و احتمالاً تا ابد در همان شکل خواهند ماند. چه کسی؟ چرا؟ علت همۀ این داستان‌ها چه بود؟ ما هم نمی‌دانیم.

ELEX 2

همۀ داستان‌ها قرار نیست ارزش وقت شما را داشته باشند، اما پایان‌بندی‌ ده بازی ویدیویی که در این لیست آورده‌ایم را شاید حتی توهینی از سازندگان در نظر بگیرید.

این باعث شد تا تینا بازی را کنار بگذارد و Dragon Lord قسم بخورد که از او انتقام بگیرد. اما از آنجایی که او به‌عنوان دانجن مستر بازی همه‌چیز را کنترل می‌کند، فایده‌ای نداشت. هیچکدام از این‌ها مهم نیست، چون بازیکن Dragon Lord را شکست می‌دهد، از شمشیر ارواح برای احیای ملکه (Queen) استفاده می‌کند و در عملی تأثیرگذار از جان شرور بازی می‌گذرد. او به خاطر جرائمی که انجام داده است به 200 سال حبس محکوم می‌شود و ظاهراً مشکلی هم ندارد. چه پایان حیرت‌آور و مرتبطی!


مشکلات بازی New Tales from the Borderlands کم نیستند، مثل این موضوع که نسبت‌ به نسخۀ اول از همه‌ لحاظ ضعیف‌تر است و چندین پایان‌بندی دارد که یکی از یکی بدتر هستند. اما بهترین پایان، که در آن اعضای اصلی و LOU13 با کمک ریس (Rhys) زنده می‌مانند تا شرکت بهبودی کهکشانی (Galactic Healing Incorporated) را تشکیل دهند، در واقع وقت گران‌بهایتان را تلف کرده است. اگر این را با پایان‌بندی بازی اول و بازگویی خوب هر شخصیت آن (از جمله ریس، که حسابی در بازی دوم سقوط کرد) مقایسه کنید، واقعاً احساس می‌کنید سازندگان با شما پدرکشتگی داشته‌اند.

Dying Light 2 Stay Human

داستان ELEX 2 دربارۀ حملۀ نوعی از بیگانگان به نام Skyand به سیارۀ Magalan و رهاکردن ELEX بر سر ساکنین آن است. جکس (Jax) باید برای مبارزه با آن‌ها متحدانی را پیدا کند، اما فاش می‌شود که ELEX از موجودی کیهانی با نام Singularity دزدیده شده است و Skyandها از بازگشت او می‌ترسند. Skyandها می‌خواهند سیاره را از نو شکل دهند تا شاید مقابل Singularity ایستادگی کنند یا شاید هم نه، چون هنوز هیچکس نمی‌داند هدف آن‌ها دقیقاً چیست. زمانی که این بیگانگان شکست داده شوند، ظاهراً Singularity تهدید بعدی مردم Magalan خواهد بود.

تبلیغات

در پایان، وانگ، هوجی، زیلا و موتوکو (Motoko) با خوردن بخش‌هایی از اژدها مرگ او را جشن می‌گیرند. کامیکو (Kamiko)، که در پایان Shadow Warrior 2 معلوم شد اژدها هست، چه بلایی سرش آمد؟ اصلاً سرنوشت جهان بازی چه شد؟ ظاهراً مهم نیست، فراموشش کنید.

Scorn

بازی Salt and Sacrifice پیشینۀ داستانی خوبی دارد، اما در نهایت کل ماجرا به باس Undone Sacrifice برای خواباندن خشم خدایان خلاصه می‌شود. اگرچه، این موجب گسترش Magehood خواهد شد و با توجه به جادوگرهای زیادی که باید در طول بازی شکار کنید، چندان خوش‌برخورد به نظر نمی‌رسند. در نهایت، با شکست Undone Sacrifice، یا می‌توانید جای او را بگیرید و این چرخه را حفظ کنید یا درختی که به آن متصل است را ببلعید که باعث نابودی دنیا می‌شود. در مجموع، این روند داستانی و پایان‌بندی نسبت‌به نسخۀ اول بسیار بی‌روح جلوه می‌کند.

Martha is Dead

داستان Scorn دربارۀ دو دسته از هومونکولای‌ها (Homunculi)، موجودات انسان‌نمای شبه‌جنین، است که در یک سیارۀ بیگانه جنگی را آغاز کرده‌اند و یک گروه‌ از سایبورگ‌های زیست‌فناوری و دیگری از پوشش اگزوسوت (Exosuit) بهره می‌برد. اما موضوع اصلی حول چیز دیگری است. داستان شما بعد از پایان جنگ و نابودی این سیاره آغاز می‌شود. شما ابتدا در نقش شخصیتی قرار می‌گیرید که در رسیدن به سیتادل شکست می‌خورد و تبدیل به یک انگل می‌شود. سپس، در نقش شخصیتی قرار می‌گیرید که توسط یک انگل مبتلا شده است (که این انگل شاید همان پروتاگونیست اول باشد) و بعد هم وارد یک سفر طولانی می‌شود.

گاهی مسیر سفرمان مهم است و نه مقصد آن، مثل زمانی که بخش‌هایی از داستان حس خوبی به ما القاء می‌کنند، حتی اگر پایان‌بندی چندان جذابی نداشته باشند. اما گاهی هم با پایان‌هایی روبه‌رو می‌شوید که افتضاح به‌تمام‌معنا هستند و حس می‌کنید تعهد و زمانی که صرف آن کرده‌اید بیهوده بوده است.

Gotham Knights

کل رویدادهای مهم بازی Dying Light 2 حول آزمایشگاه X13 و پرتاب موشک‌های والتز (Waltz)، شرور اصلی، به شهر ویلدور (Villedor) می‌چرخد. ایدن (Aiden) وارد آزمایشگاه می‌شود تا جلوی او را بگیرد اما می‌فهمد که میا (Mia) خواهر او نیست، بلکه دختر والتز است و همچنین آزمایشگاه X13 او را زنده نگه داشته و جلوگیری از حملۀ موشکی به معنای از‌ کار‌ افتادن تأسیسات خواهد بود که ممکن است میا را به کشتن دهد. بعد از شکست والتز، شما می‌توانید بین نجات لاوان (Lawan) یا میا (Mia) یکی را انتخاب کنید. گزینه دوم باعث نابودی شهر می‌شود، پس معقول است که سمت آن نرویم.

خیلی مشتاق بودم که Shadow Warrior 3 را دوست داشته باشم، حتی اگر در تنها پیش‌فرض خود، یعنی تیم‌شدن زیلا (Zilla) و وانگ (Wang)، شکست بخورد تا تمرکز بیشتری روی هوجی (Hoji) داشته باشد. در پایان، دوباره شاهد مبارزۀ وانگ و اژدها بودیم. هرچند این بار راهی به درون اژدها پیدا می‌کند، توپ چی (Chi Cannon) هوجی را فعال و اژدها را از داخل نابود می‌کند. در واقع، پیام عمیق‌تری در این پایان‌بندی وجود داشت که می‌خواست بگوید وانگ توانسته دوباره «اقبال» (Mojo) خود را به دست بیارد.

مشکلات پایان‌بندی بازی Tiny Tina’s Wonderlands ریشه در شخصیت Dragon Lord دارند. در طول داستان، القا می‌شود که او ربطی به دانجن مستر یا Bunker Master، ملقب به تینا (Tina) ندارد. هرچند، ماجرا از این قرار نیست. از قرار معلوم، زمانی که تینا هنوز یک بازیکن بوده، Dragon Lord در اصل شخصیت او بوده است و وقتی که تینا از شمشیر ارواح (Sword of Souls) برای از بین بردن تمام شیاطین بازی استفاده کرد، به شخصیت بدی تبدیل شد.

بعد از خبردار شدن جیکوب (Jacob) از حقیقت پشت ویروس، او مقابل لئون فریسِ (Leon Ferris) جهش‌یافته، که با نام نمونۀ آلفا (Subject Alpha) شناخته می‌شود، قرار می‌گیرد تا واکسنی برای دنیِ (Dani) مبتلا شده درست کند. این کار را انجام می‌دهد، اما چون نقش مهمی در شیوع ویروس در ماه Europa داشته است، تصمیم می‌گیرد که در زندان بماند، در حالی که دنی فرار می‌کند و زندان بلک آیرون (Black Iron) به صورت خودکار منفجر می‌شود. البته که این پایان کار نیست، زیرا دکتر کیتلین (Caitlyn) مداخله کرده و می‌گوید که در صورت همکاری با یکدیگر، می‌توانند فرار کنند. فریس ناگهان با فریادش ترسی به دل بازیکن می‌اندازد و صفحه سیاه می‌شود.

داستان بازی Gotham Knights شاید جزو بدترین قصه‌های ابرقهرمانی DC نباشد، اما بی‌شک یکی از بدترین پایان‌بندی‌ها را دارد. محفل جغدان (Court of Owls) که به ویلن‌های اصلی، ملقب به لیگ سایه‌ها/قاتلان/ابلهان، ربطی نداشتندرا یادتان است؟ باس نهایی را چطور؟ همان تالیا الغولِ (Talia al Ghul) لیگ را عرض می‌کنم، چون راس الغول مدت زیادی را قرار است در زندگی پس از مرگ سپری کند و ویلن اصلی دیگری در دسترس نبود.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا بازی دیگری هم سراغ دارید که در این فهرست جای بگیرد؟


منبع: https://gamefa.com/904775/10-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C/

گزینه اول به معنای نابودی X13 و مرگ میا است، اما ویلدور نجات می‌یابد و هکان (Hakon)، اگر تصمیمات درستی گرفته باشید، شاید حتی لاوان را نجات دهد و ایدن در نهایت به سمت جایی دیگر می‌رود. مجموعاً پایان‌بندی بازی اصلاً هیجان‌انگیز نیست مبارزۀ نهایی نیز اصلاً رضایت‌بخش نیست.

Shadow Warrior 3

اگر این پایان‌بندی شما را یاد Horizon Forbidden West می‌اندازد، پس کم‌وبیش متوجه قضیه هستید. همین بازی را با شخصیت‌های بد، مبارزۀ نهایی خیلی افتضاح، انتخابات مسخره، ارائۀ فجیع، باگ‌ها و کلی محتوای پوچ در نظر بگیرید تا به ELEX 2 برسید.

Salt and Sacrifice

ابتدا به نظر می‌رسد که پیام بزرگی در همۀ این ماجراهاست؛ اما مخاطب حسی غیرمنطقی نیز از آن دریافت می‌کند. چیزهای زیادی نامربوط به نظر می‌رسند، مثل تصاویر گرفته شده، تشریح‌های وحشتناک، و چند ساعت آخر بازی. شاید عقاید متفاوتی نسبت‌ به استفاده از بیماری‌های روانی به‌ عنوان یک پیچش بزرگ در داستان‌های ترسناک وجود داشته باشد، اما این ایده در بازی Martha is Dead اصلاً به‌جا استفاده نشده بود.

Tiny Tina’s Wonderlands

اما مسخره‌ترین بخش ماجرا اینجاست که سازندگان ماه‌ها تلاش کردند تا همه را متقاعد کنند بروس وین (Bruce Wayne) مرده است. واقعاً هم همینطور بود، اما بعد با چاه لازاروس (Lazarus Pit) کلیشه‌ای او را با مغزی شست‌وشو داده شده (که همه آن را پیش‌بینی کرده بودند) به زندگی برگرداندند و بعد از این‌که ثبات روانی پیدا کرد، در طول داستان یک بازی، رکورد خود را شکست و برای دومین بار قهرمانانه جان خود را فدا کرد. واقعاً یک کمدی ناب را شاهد بودیم!

The Callisto Protocol

مارتا (Martha) مرده است. مجرم کیست؟ در حقیقت، خواهر دوقلویش، گیلیا (Guilia)، قاتل داستان ماست. اما واقعیت دیگر این است که مارتا هنوز به زندگی خود ادامه می‌دهد، چون گیلیا همان مارتا است. این شخصیت ثانویه حاصلِ آسیب روانی بعد صانحه‌ای در کودکی مارتا است. او را در نهایت به تیمارستان می‌برند و در آخر، با یک پایان‌بندی از‌ پیش‌ تعیین‌ شده، با زدن رگش خودکشی می‌کند. بعداً مشخص می‌شود که گیلیا به زندگی برگشته و پیغامی از او جملۀ «همیشه دلیلی برای زنده‌مان وجود دارد» را نشان می‌دهد.